Pierwsze w Polsce Volvo FH Electric pojechało pod Łuków – jaką wykona pracę?

W ostatnich miesiącach napatrzyliśmy się już na Volva FH Electric do najróżniejszych zastosowań, włącznie z transportem ponadnormatywnym, przewożeniem dwóch 40-stopowych kontenerów na raz, czy tworzeniem sześcioosiowego zestawu z wywrotką. Od wczoraj pierwszy egzemplarz takiego ciągnika będzie można natomiast zobaczyć w Polsce, za sprawą ciężarówki dostarczonej do firmy MBC Trans spod Łukowa.

Elektryczne Volva to zjawisko, które pojawiło się już w Polsce od pewnego czasu. Dotychczas wybierano jednak mniejsze modele FE lub FM, przystosowane typowo do transportu lokalnego (jak na przykład tutaj i tutaj). MBC Trans jest natomiast pierwszą firmą, która zdecydowała się w naszym kraju na połączenie elektrycznego napędu z dalekobieżną kabiną, nie tylko wysoko umieszczoną, ale też wyposażoną w podwyższony dach typu Globetrotter, a nawet dwa łóżka.

Marcin Ciołek, Prezes Zarządu MBC Trans

Od strony technicznej Volvo FH Electric oferuje około 300 kilometrów zasięgu, silniki elektryczne o mocy maksymalnej 666 KM, a także zautomatyzowaną, 12-biegową przekładnię typu I-Shift, pochodzącą wprost z ciężarówek spalinowych. Jego pełne ładowanie, w zależności od dostępnego urządzenia, potrwa od 2 do 9 godzin. Co też ciekawe, łukowski przewoźnik zamówił ciężarówkę wraz z 8-letnim kontraktem serwisowym w wariancie Złotym. Choć więc przebiegi dobowe na pewno nie będą tutaj duże, ciężarówka ma pozostać w firmie znacznie dłużej, niż zwykle ma to dzisiaj miejsce z nowymi ciągnikami.

Jeśli chodzi o wyjaśnienie takiego zamówienia, to kryje się ono w dodatkowej działalności firmy. Właściciel MBC Trans współtworzy bowiem projekt o nazwie Virtual Power Plant, określany „polskim operatorem usług optymalizacji energetycznej”. Elektryczna ciężarówka doskonale więc do tego pasuje i na pewno pomoże od strony wizerunkowej. Niemniej nie zmienia to faktu, że pojazd będzie wykonywał po prostu codzienną pracę w transporcie, obsługując stałe, krótkie trasy, między innymi z ładunkami wody mineralnej. Elektryczny ciągnik dołączy przy tym do floty 100 ciężarówek jeżdżących głównie w transporcie międzynarodowym, w tym najczęściej do Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Dla dociekliwych: czym dokładnie zajmuje się Virtual Power Plant i czym są usługi „optymalizacji energetycznej”? Oto oficjalne wyjaśnienie:

Spółka świadczy usługi optymalizacji energii w nowoczesnych budynkach wielkokubaturowych dzięki autorskiej technologii pod nazwą Enabler DSR, dostosowującej na bieżąco zużycie energii elektrycznej i ciepła do zmiennego obciążenia przy jednoczesnym zachowaniu odczuwalnego przez ludzi komfortu. Usługa pod nazwą driv2e maksymalizuje ładowanie samochodów elektrycznych zieloną energią zaoszczędzoną podczas codziennej eksploatacji budynków lub generowaną przez rozproszone źródła odnawialne. Poprzez sztuczną inteligencję i bezpieczne rozwiązania teleinformatyczne wspiera obniżanie śladu węglowego biurowców, centrów handlowych, centrów logistycznych, zakładów produkcyjnych, pływalni, hoteli itp. i automatyzuje codzienną obsługę techniczną obiektów.