Od młodości do emerytury z tą samą ciężarówką – ponad 60 lat i 13,8 mln km

Jesteśmy w przededniu niemieckiej podwyżki opłat drogowych. Nowy cennik napisano w taki sposób, że będzie on zachęcał do wymiany pojazdów starszych niż pięcioletnie (ciężarówki sprzed 2019 roku nie zakwalifikują się do rabatów). Dla kontrastu spójrzmy więc teraz na historię Boba Spoonera, który przez ponad sześć dekad posiadał tego samego Peterbilta 281 i od nowości przejechał nim prawie 14 milionów kilometrów! Opowie nam o tym Krystian Pyszczek, a przy tekście zobaczymy zdjęcia Artura Czajkowskiego, pochodzące z jego strony BigRigShots.

W rodzimych Stanach Zjednoczonych Bob Spooner uważany jest za branżową legendę, a jego życiorys idealnie nadawałby się na filmową adaptację. Spooner, urodzony w 1940 roku, w stanie Alabama, swoje pierwsze kroki w świecie transportu stawiał już w wieku 17 lat, kiedy to za kierownicą ciężarówki pomagał ojcu w prowadzeniu rodzinnego biznesu. W następnym okresie pracował dla niewielkiej firmy w Kalifornii, po czym trafił na dwa lata do Korpusu Piechoty Morskiej, czyli do słynnych Marines. Po odbyciu służby wojskowej Spooner postanowił powrócić za kierownicę, a we wrześniu 1960 roku młody kierowca kupił fabrycznie nowego Peterbilta 281 (wówczas określanego już w USA modelem 1961 – stąd oznaczenie na zderzaku). Warto przy okazji nadmienić, iż ciągnik ten był w owym czasie flagowym modelem tej niezwykle prestiżowej marki, a europejscy kierowcy mogą kojarzyć go ze świetnego filmu „Pojedynek” w reżyserii Stevena Spilberga. 

Peterbilt 281 na oficjalnym folderze reklamowym:

Egzemplarz z filmu „Pojedynek”:

Wracając jednak do meritum sprawy – Peterbilt 281 z 1960 roku pozostał wiernym towarzyszem swojego kierowcy do końca jego kariery. Amerykanin przez lata trudnił się różnorodnymi przewozami: transportował m.in. meble, bydło, części do nowych Peterbiltów czy nawet pojazdy wojskowe. Warto dodać, iż w trakcie swojej pracy udało mu się także poznać wiele sławnych osobistości, w tym m.in. Krisa Kristoffersona, czyli odtwórcę roli „Gumowego Kaczora” z legendarnego filmu „Konwój”, a także muzyków country Johnny’ego Casha oraz Willie’ego Nelsona. Sam Peterbilt przez te wszystkie lata był natomiast gruntownie modyfikowany. Oryginalny, zaledwie 250-konny silnik zastąpiony został w końcu nowszym i mocniejszym Cumminsem N14 o mocy 525 KM, który sprzęgnięty został z nową, 16-biegową, niezsynchronizowaną skrzynią manualną Eaton Fuller.

Wnętrze ciężarówki Spoonera, pod koniec eksploatacji:

Oprócz tego Spooner zamontował większą kabinę sypialną i zmodernizował układ hamulcowy dodając hamulce także na przednią oś. Tutaj przypominam, iż do 1980 roku amerykańskie ciągniki często posiadały hamulce tylko przy tylnych kołach, co Filip wyjaśniał w tym artykule. Przewoźnik ulepszył także zawieszenie, dodając z tyłu poduszki. Dzięki tym modyfikacjom wiekowy Peterbilt mógł być wykorzystywany w normalnej pracy przez 62 lata, utrzymując roczne przebiegi na poziomie ponad 200 tys. kilometrów (to w Ameryce norma, gdyż ciężarówki mają tam jeździć więcej i znacznie szybciej niż w Europie). Łączny przebieg po całej 62-letniej eksploatacji wyniósł 8,6 miliona mil, czyli 13,8 miliona kilometrów! Warto też wspomnieć, iż w międzyczasie marka Peterbilt wprowadziła cztery kolejne generacje swoich długonosych, konserwatywnie stylizowanych flagowców, przy czym najnowsza z nich posiada w standardzie wirtualne wskaźniki, wielofunkcyjną kierownicę i często też silniki Paccar MX-13 znane z europejskich DAF-ów. 

Dla porównania najnowszy Peterbilt 589:

Obecnie Bob Spooner jest już na emeryturze, którą spędza wraz z żoną. Omawiana ciężarówka służyła mu do 2022 roku, po czym została wystawiona na sprzedaż. Mimo to miłość do ciągników nadal jest kultywowana w rodzinie, tym bardziej, iż w jej posiadaniu znajduje się osiem innych ciężarówek, którymi obecnie jeżdżą synowie opisywanego kierowcy. I choć Spooner słusznie uważany jest za prawdziwą legendę amerykańskiego transportu, tak warto wspomnieć, iż takie sytuacje nie są w USA aż tak rzadkie jak mogłoby się wydawać. Udowadniają chociażby historie opisywane w następujących artykułach: Przejechał 8 milionów kilometrów jedną ciężarówką – kupił ją w 1958 roku i używał na co dzień przez 34 lata, czy 89-letni kierowca ciężarówki oraz jego 21-letni Peterbilt – policja pochwaliła ich w sieci.

Wywiad z Bobem Spoonerem (w języku angielskimi):