Najbardziej zapamiętana marka ciężarówek od 12 lat – a kto wygrałby w Polsce?

Na zdjęciu: Budżetowy Actros F już w Polsce? Czy to wyjątkowo uboga wersja zwykłego Actrosa?

Tytuły dla samochodów ciężarowych bywają najróżniejsze. Poza tymi standardowymi, jak po prostu ciężarówka roku, można też być ekologiczną ciężarówką roku lub flotową ciężarówką roku. Wszystko zależy od inwencji dziennikarzy, którzy wymyślają takie nagrody.

Bywa też, że swoje własne tytuły przyznają sobie producenci. Byłem na przykład kilka lat temu na konferencji Volvo Trucks Polska, gdzie firma określiła się najbardziej pożądaną ciężarówką na rynku, pomimo kiepskich w owym czasie wyników sprzedaży. Wszystkiego miało jednak dowodzić badanie, które opisywałem później w tym artykule: Volvo Trucks jest podobno najbardziej pożądaną marką ciężarówek wśród polskich firm transportowych

A teraz opowiem Wam o tytule najbardziej zapamiętanej ciężarówce na rynku. Tytuł ten przyznaje się w Brazylii, w ramach organizowanego od 30 lat badania „Top of Mind”. Polega to na tym, że zupełnie przypadkowe osoby pytane są o pierwszą markę danego typu produktów, która przychodzi im do głowy. Odpowiedź zawsze musi być spontaniczna, bez jakiegokolwiek czasu na przemyślenia, a wśród badanych kategorii są także samochody ciężarowe.

Kto wygrywa? Już od 12 lat, bez jakiejkolwiek przerwy, Brazylijczycy najczęściej podają markę Mercedes-Benz. Tak też było w tym roku, gdy w badaniu uczestniczyło 7600 osób z łącznie 200 brazylijskich miast. Miały to być osoby różnych płci, z najróżniejszych grup wiekowych, a także o różnym stopniu wykształcenia. Gdy zaś zapytano ich o markę samochodów ciężarowych, w aż 26 proc. przypadków padła odpowiedź: Mercedes-Benz. Był to wynik o 15 proc. wyższy niż u zdobywcy drugiego miejsca, a jednocześnie o 4 proc. wyższy niż w przypadku Mercedesa przed rokiem.

Rzecz jest o tyle ciekawa, że Mercedes-Benz nie jest w Brazylii żadnym wielkim liderem. W ciężkiej klasie potrafi wyprzedzić go na przykład Volvo, a w lżejszej doskonale radzi sobie Volkswagen. Taka rozpoznawalność marki musi być więc zasługą starszych modeli, takich jak na przykład 1934 Turbocooler opisywany w następującym artykule: Mercedes 1934 Turbocooler – wywodził się z 1959 roku, przetrwał do początku lat 90.

Sam jestem też bardzo ciekawy, jak wyglądałyby wyniki podobnego badania w Polsce. Nie zdziwiłbym się, gdyby gdzieś na szczycie znalazł się Jelcz, Star, masowo wskazywany przez starsze pokolenia. Z podobnych względów mocno mogłoby też wypaść Volvo, powszechnie znane za czasów PRL-u, a w latach 90-tych dominujące w wolnej sprzedaży.