Mercedes Actros GigaSpace z dwiema kierownicami – bezpieczny sposób na szkolenia

Ciężarówki do nauki jazdy to temat pełen ciekawostek. Nie trzeba nawet opuszczać Europy, by zobaczyć skrajnie różne podejście do tego pojazdów – od lekkich ciągników siodłowych z załogowymi kabinami, przez GAZ-y z silnikami umieszczonymi przed kabiną, po 16-litrowe cuda z Beneluksu lub Skandynawii. Gdy natomiast zajrzymy poza nasz kontynent, znajdziemy też izraelskie zabudowy z „budkami” dla kursantów, czy szkoleniowe pociągi drogowe z Australii.

Dwa lata temu przedstawiałem już ten temat nieco szerzej, w artykule zatytułowanym Ciężarówki do nauki jazdy z całego świata – od „pociągów” z Australii, po pickupy z Islandii. Dzisiaj jednak wracam do tego zagadnienia, bo chciałbym pokazać Wam coś szczególnego. Będzie to szkoleniowy sprzęt z Austrii, który jakoś umknął mi w powyższym zestawieniu. A naprawdę jest o czym tutaj mówić, gdyż Austriacy zaczęli stosować kabiny z dwiema kierownicami, dublując wszystkie podstawowe elementy sterujące.

Przykładem ze zdjęć jest Mercedes-Benz Actros 1842 GigaSpace z 2021 roku, jeden z wielu, które firma Paul Nutzfahrzeuge przygotowała dla austriackich szkół jazdy. Pojazd ten posiada nie tylko dwa zestawy pedałów, ale też dwie kolumny kierownicze, zwieńczone dokładnie takimi samymi kierownicami. Dzięki temu instruktor jest w stanie wpływać na wszystkie najważniejsze decyzje kursanta, poprawiając tor jazdy, czy też robiąc unik przed przeszkodą. Co więcej, stosuje się nawet pełnoprawną regulację kierownicy, czy oryginalne przełączniki od tempomatu.

Actrosy tego typu można już spotkać w wielu austriackich szkołach. Występują one w najróżniejszych wersjach, od wysokich wariantów z nadwoziami GigaSpace, po znacznie mniejsze wersje z wąskimi szoferkami, płaskim dachem i 10-litrowymi silnikami. Same modyfikacje wykonywane są też na różne sposoby – bywa, że druga kolumna kierownica wychodzi wprost z podłogi, ale może też być wyprowadzona z deski rozdzielczej. Tutaj przykładem może być Actros 1832 ClassicSpace z 2018 roku, należący do austriackiej  szkoły Fahrschule Stipek. Możecie go zobaczyć na poniższym filmie, przy czym od 1:10 widać pracę podwójnego układu kierowniczego:

Dla zainteresowanych dodam, że dwukierownicowe ciężarówki można spotkać także w branży komunalnej. Szczególnie popularne są one w amerykańskich lub australijskich śmieciarkach, gdzie kierowca może przesiadać się w zależności od obsługiwanej akurat strony drogi. To już jednak zupełnie inny temat, wyjaśniany między innymi w tym tekście: Iveco Eurocargo z dwiema kierownicami, przebudowane w Anglii, na zlecenie australijskiej firmy