Kryzysowe dane: ruch ciężarówek wyraźnie spadł, sięgając poziomu z 2015 roku

Kryzys w branży transportowej, wynikający z niedoboru ładunków, właśnie znalazł swoje kolejne potwierdzenie. Są nim niemieckie statystyki ruchu samochodów ciężarowych, obejmujące dane z całego 2023 roku.

Raport został opracowany przez BALM (tak obecnie nazywa się BAG), na podstawie systemu elektronicznych opłat drogowych. Obejmuje on więc ruch samochodów ciężarowych o DMC powyżej 7,5 tony, na autostradach oraz wybranych drogach krajowych.

Łączna ilość kilometrów, za które ciężarówki zapłaciły w 2023 roku, okazała się być o 1,9 procenta niższa od średniego poziomu z ostatnich pięciu lat. W ramach obrazowego przykładu można więc powiedzieć, że średnio co pięćdziesiąty przejazd ciężarówki przestał być w Niemczech potrzebny, dobitnie świadcząc o branżowym kryzysie.

Spadki odnotowano także w zakresie przekraczania granic. Ruch ciężarówek wjeżdżających do Niemiec z innych państw był w 2023 roku o średnio 4,8 procenta niższy niż w 2022 roku. Największy spadek odnotowano na wjazdach z Luksemburga (8,4 procenta), Szwajcarii (7,6 procenta) oraz (Danii (6,4). Jedynym wyjątkiem były wjazdy do Niemiec od strony Czech – te wzrosły w 2023 roku o 2,3 procenta.

Jak wskazuje raport, wszystkie te spadki pojawiły się głównie w drugiej połowie roku i miały bardzo gwałtowny charakter. Między styczniem a czerwcem ilość płatnych kilometrów przejeżdżanych przez co najmniej czteroosiowe ciężarówki utrzymywała się na stosunkowo wysokim poziomie, przewyższającym dane sprzed pandemii. Za to od lipca do grudnia wystąpiła „równia pochyła”. Ruch nie tylko spadł wówczas poniżej poziomu sprzed pandemii, ale w grudniu zbliżył się wręcz do poziomu z… 2015 roku!

Wcześniejsze doniesienia na ten temat:

Sierpień 2023: Dużo ciężarówek i mało ładunków – stawki spadły o 18%, a będzie jeszcze gorzej

Listopad 2023: Stawki za transport nie przestają spadać – rynek wywrócił się do góry nogami

Styczeń 2024: Ruch ciężarówek uległ zmniejszeniu – te statystyki nie ucieszą ekonomistów

Luty 2024: Coraz mniej ładunków, coraz większy kryzys – transportowe i gospodarcze dane