Dakar: dominacja Kamaza i Iveco, świetne wyniki zabytków i dachowanie ciężarówką

Fot. COVEMI concessionaria IVECO – Fiat Professional

Od początku stycznia trwa rajd Dakar 2022. Uczestnicy mają już za sobą osiem odcinków, a na metę dotrą pod koniec bieżącego tygodnia. Najwyższy więc czas na małe podsumowanie.

W klasyfikacji samochodów ciężarowych obyło się na razie bez jakichkolwiek niespodzianek. Można wręcz powiedzieć, że rywalizacja robi się tam nudna, w pierwszej dziesiątce przewidując cztery Kamazy, pięć Iveco oraz jedną czeską „Pragę”. Ta ostatnia również wykorzystuje napęd z Iveco, a nawet dzieli z włoskimi pojazdami układ z silnikiem za kabiną.

Na dzień dzisiejszy Kamazy zajmują trzy pierwsze pozycje. Na czwartym miejscu pojawiła się Praga, za nią jeszcze jeden Kamaz, a dalej odnotowano cała grupę Iveco PowerStarów. Pierwszy pojazd innej marki, na jedenastym miejscu, to Tatra Jamal.

https://youtu.be/I2eikuk2Eco

Jeśli chodzi o szczególne wydarzenia z rajdu, to można tutaj wskazać wypadek jednej z najciekawszych ciężarówek w całej klasyfikacji. Samochód niderlandzkiego zespołu Dakar Speed, który łączy kabinę amerykańskiego Internationala ProStar, czeskie podwozie oraz wzmocniony do 1100 koni, 13-litrowy silnik marki Scania (szerzej opisywany tutaj), dachował na szóstym etapie. Ciężarówka przewróciła się dookoła własnej osi, a wszystko zostało uwiecznione na filmie. Co też ciekawe, pomimo bardzo poważnych uszkodzeń nadwozia, załoga ubiegała się o prawo do kontynuowania rajdu. Zostało jej to jednak odmówione z uwagi na poważne naruszenie tylnej klatki bezpieczeństwa.

A na koniec należy się kilka słów o klasyfikacji „Classic”, która okazuje się bardzo ciekawa. W tej grupie jadą samochody sprzed 2000 roku, która w przeszłości startowały w rajdzie Paryż-Dakar. Nie ma przy tym podziału na klasy tonażowe i auta osobowe ścigają się z ciężarówkami. Stąd wyjątkowa sytuacja, w której pierwszą dziesiątkę zdominowały stare Toyoty Land Cruiser oraz… Mercedesy SK.

Na trzeciej pozycji jedzie obecnie dwuosiowy Mercedes-Benz SK 1636, a miejsce szóste zajmuje trzyosiowy wariant SK 2635A. Za to znacznie gorzej radzi sobie najciekawsza z klasycznych ciężarówek, mianowicie DAF 3300 z dwoma silnikami i dwoma kabinami. Ten szalony, 800-konny pojazd z 1984 roku – szerzej opisywany tutaj oraz tutaj – plasuje się obecnie na 79. miejscu.

Fot. Feryn Dakar Sport