DAF 3300 o dwóch kabinach i dwóch silnikach – rajdowy klasyk przywrócony do życia

Po niemal trzech dekadach przerwy, na rajdowe trasy powróci wyjątkowa ciężarówka. Będzie to DAF 3300 o dwóch silnikach i dwóch kabinach, popularnie nazywany „Dwugłowym potworem” i należący do niderlandzkiego zespołu Team De Rooy.

Przywrócenie tego pojazdu do użytku to odpowiedź na nową klasyfikację w rajdzie Dakar. Od 2022 roku ciężarówki będą startowały także w klasie historycznej, a DAF 3300 z 1984 roku ma być tam jedną z najmocniejszych propozycji. Pojazd będzie zasilany aż dwoma silnikami o pojemności 11,6 litra, które wspólnie wygenerują moc 800 KM. Dwie będą też skrzynie biegów, choć obsługiwane pojedynczym drążkiem.

Więcej o samej historii tego pojazdu pisałem w następującym artykule: 27-letni DAF 3300 z dwiema kabinami i dwoma silnikami wróci na słynny rajd Dakar. A tymczasem w sprawie pojawiła się aktualizacja, w formie nagrań z pierwszych testów. Widać tam jak „Dwugłowy potwór” opuszcza bramę warsztatu i wyjeżdża na firmowy plac. Próbne przejazdy wykonuje wśród charakterystycznych, pomarańczowych ciężarówek De Rooya, jakie każdego dnia widujemy w transporcie samochodów.

Już za dwa miesiące odnowioną ciężarówkę będzie można zobaczyć w akcji. 20 listopada DAF wystąpi w Preprologu rajdu Dakar, który będzie czymś w rodzaju prezentacji pojazdów. Klasyk pojedzie tam w towarzystwie Iveco Powerstarów, czyli współczesnych ciężarówek należących do Team De Rooy. Krótko później cała ekipy ruszy zaś do Arabii Saudyjskiej, gdzie w dniach 2-14 stycznia będzie miała do pokonania całą pustynną trasę.

Omawiane nagrania z bazy: