Ciągniki z dwiema naczepami na stałe dopuszczone w Szwecji – 34,5 metra i 76 ton

Finlandia była pierwszym europejskim krajem, który dopuścił do regularnego użytku ciągniki z dwiema pełnowymiarowymi naczepami. Dzisiaj nikogo one już tam nie dziwią, występując w dobrych kilkuset egzemplarzach. Krótko później dołączyła też do tego Hiszpania, gdzie takich ponad 30-metrowych zestawów ma być ponad ćwierć tysiąca. A teraz pojawia się też trzeci kraj, mianowicie Szwecja, gdzie po wielu latach testów dwunaczepowe konfiguracje również mają pojawić się na stałe.

Zmiana w szwedzkich przepisach ma nastąpić w grudniu bieżącego roku, w sposób stały dopuszczając ciężarówki o długości 34,5 metra i masie całkowitej 76 ton. To dokładnie takie same parametry, jakie spotkamy w sąsiedniej Finlandii, więc tworzy to potencjał także dla branży międzynarodowej. Z tym tylko zaostrzeniem, że tak długie i ciężkie pojazdy nie wjadą na terenie Szwecji wszędzie. Ich ruch będzie ograniczony do dróg o największej przepustowości, początkowo tworzących sieć o długości 590 kilometrów.

Jeden z pierwszych testowych zestawów w Szwecji:

Wspomniane testy trwały w Szwecji już od 2015 roku, odbywają się z udziałem kilku wybranych przewoźników. Wśród nich była między innymi firma Vos Logistics, która ciągała po dwie naczepy typu mega za zwykłym dwuosiowym ciągnikiem. Wtedy też wstępnie wyliczono, że ponad 30-metrowa konfiguracja przewiezie tę samą ilość ładunku o 40-45 procent taniej niż dwa zwykłe zestawy, przede wszystkim dzięki lepszemu stosunkowi spalania do tonażu. Skoro zaś testy przeistoczą się teraz w stały użytek, więcej firm będzie miało okazję sprawdzić to w praktyce, bez żadnych ograniczeń terminowych lub ilościowych.

Tymczasem już wiadomo, które kraje mogą być następne w kolejce. Na samym początku 2024 roku dwunaczepowe konfiguracje mają rozpocząć testy na terenie Danii, otwierając tym samym potencjał dla tras międzynarodowych między trzema krajami. Kilka miesięcy później, w połowie 2024 roku, do testów zamierza natomiast dołączyć Holandia. Poza tym przytoczę też kilka przykładów o charakterze sprzętowym. Pod tym linkiem omawiałem 34,5-metrowy zestaw należący do polskiej firmy Kacpi Logistic, realizujący przewozy na terenie Finlandii. W tym artykule mogliście zobaczyć specjalny układ zawieszenia marki Kässbohrer, poprawiający zwrotność naczep bez skrętnych osi, specjalnie na potrzeby testu przygotowywanego w Holandii. Ta publikacja była zaś omówieniem specyficznego użytku, w przerzucie naczep między Hiszpanią a krajami afrykańskimi.