[Film] Oryginalna Scania na rynek USA – model P112M pod amerykańskie normy

Jestem właśnie w Szwecji, w Södertälje, gdzie znajduje się główna siedziba firmy Scania. Już jutro odbędą się tutaj testy nowej gamy ciężarówek elektrycznych, związane z inauguracją fabryki akumulatorów, przygotowanej wspólnie z firmą Northvolt. Zanim jednak przygotuję dla Was podsumowanie tego nowoczesnego tematu, mam też szybką ciekawostkę o charakterze historycznym. W jednej z przyfabrycznych hal, dosłownie w czasie kolacji, zastałem bowiem ciągnik o niezwykle rzadko spotykanej konfiguracji.

To jedna z około 700 ciężarówek, które Scania sprzedała na rynku Stanów Zjednoczonych, w latach 1985-1992, gdy Szwedzi mieli tam swoje oficjalne przedstawicielstwo. Mówiąc zaś bardziej konkretnie, to amerykański ciągnik siodłowy Scania P112M, z nisko umieszczoną kabiną dzienną, 341-konnym silnikiem i długą listą modyfikacji, które były niezbędne do spełnienia lokalnych wymogów. To między innymi zbiorniki z amerykańskimi normami bezpieczeństwa, inna instalacja elektryczna, czy zupełnie zmienione oświetlenie. Wszystkiego dowiecie się zresztą poniżej, na ekspresowej, 10-minutowej prezentacji.

A jeśli zaciekawiła Was ta historia, chcecie się dowiedzieć jakie warianty Scanii były oferowane w USA, kto był ich docelowym klientem i dlaczego cały projekt okazał się niewypałem, zapraszam do dłuższego artykułu z przeszłości, dostępnego pod tym linkiem: Dziewięć amerykańskich ciężarówek marki Scania – kto je kupował i do jakiej pracy?

Prezentacja filmowa: