Zmodyfikowane i bardzo aerodynamiczne Renault Trucks Gamy T ma zużywać o 13 proc. mniej paliwa

Renault Trucks jest przekonane, że zużycie paliwa samochodów ciężarowych da się ograniczyć o 13 procent. Ma być to możliwe w ruchu typowo dalekobieżnym, przy wykorzystaniu ciągnika siodłowego z 13,6-metrową naczepą. Jak natomiast Francuzi zamierzają to osiągnąć?

Renault Trucks przygotowuje właśnie prototyp o nazwie Optifuel Lab 3, bazujący na ciągniku siodłowym z Gamy T. Eksperymentalny zestaw ma być gotowy już w przyszłym roku i wtedy też rozpoczną się jego drogowe teksty. Następnie zaś, w 2020 roku, Renault Trucks zaprezentuje osiągnięte wyniki.

Czym będzie się ta ciężarówka wyróżniała? Ma być ona przede wszystkim doskonale aerodynamiczna. W tym celu przygotowano zupełnie nowe spojlery, wyraźnie powiększone względem tych stosowanych obecnie. Ciągnik będzie się przez to nawet ocierał o naczepę lecz nie dojdzie przy tym do żadnych szkód. Końcówki spojlerów zostaną bowiem wykonane z materiału o nazwie Polyrim, charakteryzującego się duża elastycznością.

Istotna ma też być sama naczepa. Fruehauf przygotowuje pojazd, który będzie mógł automatycznie obniżać tylną część swojego nadwozia, po wykryciu wolnej przestrzeni wewnątrz. Dzięki temu zestaw będzie bardziej aerodynamiczny, generując za sobą mniej zawirowań powietrza. To natomiast ma skutkować niższym zużyciem paliwa.

Prawdziwym pokazem nowoczesnych technologii będzie natomiast tempomat. Dopasuje on prędkość pojazdu nie tylko do sytuacji na drodze, nawierzchni oraz ukształtowania terenu, ale także do… warunków pogodowych. W tym celu Renault Trucks nawiązało współpracę z firmą Wezzoo, specjalizującą się w dostarczaniu danych meteorologicznych.

Co ciekawe, napęd opisywanego prototypu będzie bazował na silniku diesla. By jedna ograniczyć jego spalanie, ciężarówka będzie odzyskiwała wszelką możliwą energię cieplną. Następnie energia ta zostanie zamieniona w prąd, napędzając rożnego rodzaju wyposażenie pojazdu, odciążając alternator i w ten sposób zmniejszając zużycie paliwa. Sam alternator ma być oczywiście odpowiednio inteligentny, stale analizując zapotrzebowanie na prąd i włączając się tak rzadko, jak to tylko możliwe.

Do tego dojdą też mniejsze nowości, jak udoskonalone oleje od firmy Total, czy też opony marki Michelin, mające ekstremalnie obniżone opory toczenia. Samochód nie będzie też miał lusterek, otrzymując w ich miejscu kamery. Łącznie zaś, jak już wspomniałem na wstępie, wszystko to ma ograniczyć zużycie paliwa ciężarówki o 13 proc.

Jak sama nazwa wskazuje, Optifuel Lab 3 to już kolejny prototyp tego typu w wykonaniu Renault Trucks. Poprzednie projekty tego typu, wraz z wynikami testów, opisywałem zaś tutaj oraz tutaj.