W 1953 roku w czeskiej miejscowości Mnichově Hradišti powstała nowa fabryka ciężarówek. To właśnie tam wytwarzano ciężkie Skody oraz Liazy, w szczytowym momencie wypuszczając po 45 egzemplarzy na dobę i zatrudniając przy tym około 2500 osób. I choć już 20 lat temu produkcja ta została zatrzymana, wraz z całkowitą upadłością Liaza, mieszkańcy Mnichově Hradišti mieli ostatnio okazję, by przypomnieć sobie czas świetności zakładu.
Z okazji przypadającego właśnie 70-lecia założenia fabryki, Mnichově Hradišti gościło w minioną sobotę naprawdę ogromny zlot klasycznych pojazdów. Impreza o nazwie „70 let LIAZ Mnichovo Hradiště” ściągnęła ponad 110 ciężarówek i autobusów, w większości wyprodukowanych właśnie w tej miejscowości i przez lata stanowiących podstawę czechosłowackiego transportu. Wraz z nimi przybyli też miłośnicy z całego kraju, a łączna liczba zwiedzających zlot przekroczyła 10 tys. osób, będąc tym samym większym niż cała populacja Mnichově Hradišti.
Wśród prezentowanych ciężarówek były przede wszystkim Skody 706 różnych generacji, z silnikami przed lub pod kabiną, a także z nadwoziami towarowymi i pasażerskimi. To właśnie od tych pojazdów rozpoczęła się produkcja w historycznej fabryce. Kolejną liczną grupę stanowili bezpośredni następcy serii 706, a więc ciężarówki marki Liaz, z serii 100, 200 oraz 300, do dzisiaj z ogromnym sentymentem wspominane w Polsce. Nie zabrakło również Liazów 400, popularnie znanych jako dalekobieżna Skoda Xena lub budowlana Skoda Fox (Liaz należał wówczas do przemysłowego działu Skody) i do dzisiaj mogące zaskakiwać bardzo nowoczesną sylwetką. Zwieńczeniem wszystkiego były zaś pojazdy mniej znane, a wręcz unikalne, jak specjalistyczne ciężarówki na bazie autobusów Karosy, czy nawet „autobus górski” Tatra 500HB, budowany na typowo terenowym podwoziu, z myślą o trudnych warunkach.
Patrząc na te wszystkie pojazdy, naprawdę trudno nie ukryć uznania dla Czechów. Ilość odrestaurowanych przez nich pojazdów, różnorodność konfiguracji, kompletność zestawów i pomysły na wizualne dodatki z epoki – wszystko to mogło robić na imprezie wprost ogromne wrażenie. Sam za siebie mówi fakt, że na przykład Liazy dało się zobaczyć w wersji wojskowej, dakarowej, dalekobieżnej, budowlanej, a nawet jako holownik pomocy drogowej.
Źródłem zdjęć jest Český Fotomotorismus, strona zamieszczająca relacje z czeskich wydarzeń motoryzacyjnych. Najciekawsze egzemplarze zostaną przeze mnie podpisane w ramach wyjaśnienia.
Ciężarówka na bazie autobusu marki Karosa: Bardzo wczesna Skoda 706R, model opisywany tutaj: Współczesny Liaz na rajd Dakar: Tatra 500HB: Skoda 706RT, identyczna jak w relacji z trasy do Holandii w 1968 roku: Liaz 100 z 1982 roku, opisywany w tym artykule: Skoda Xena: