Zlot klasycznych ciężarówek marki Volvo, tylko z serii F – termin, lokalizacja i zapisy

W europejskim kalendarzu zlotów pojawiło się nowe wydarzenie, a jego tematyka może przypaść do gustu wielu polskim kierowcom, zwłaszcza tym pamiętającym okres przemiany ustrojowej. Będzie to bowiem zlot klasycznych ciężarówek marki Volvo, mający w oznaczeniu wyłącznie literę F.

Na imprezie można spodziewać się głównie takich modeli, jak F88/F89, a także F10/F12/F16. To prawdziwe legendy lat 70-tych, 80-tych i 90-tych, w naszym kraju rozsławione jeszcze za czasów PRL-u, dzięki firmom Pekaes Warszawa, czy polskie Linie Oceaniczne. Wiele z tych pojazdów uczestniczyło też w budowaniu prywatnego polskiego transportu, już po 1989 roku, gdy Volvo przez wiele lat dzierżyło miano najpopularniejszej ciężarowej marki w Polsce. Jeśli natomiast chodzi o mniej znane modele, to można spodziewać się serii F84/F86, czy F4/F6/F7, spotkanych głównie przy lżejszych, dystrybucyjnych zastosowaniach.

Powyżej: Balkbrug na mapie

Zapowiadany zlot będzie miał miejsce w Holandii, w północnowschodniej miejscowości Balkbrug, położonej około 650 kilometrów od granicy w Świecku. Imprezę zaplanowano na weekend 9-10 września 2023 roku, a oficjalne zgłoszenia od uczestników będą przyjmowane do 31 maja włącznie. Organizatorzy zapraszają przy tym także gości z zagranicy i proszą o przesyłanie zgłoszeń mailowo, pod adres [email protected]. Należy dołączyć przy tym zdjęcie zgłaszanego pojazdu, wskazać rok jego produkcji, a także podać imię, nazwisko i numer telefonu. Opłata za wystawienie pojazdu, pokrywająca koszty organizacyjne (jak oprawa muzyczna, czy namiot festiwalowy) to 25 euro.

Plakat promujący imprezę już wkrótce powinien być gotowy i wówczas dołączę go do tekstu. Wpisałem też wydarzenie do własnego kalendarza, by w miarę możliwości przygotować dla Was jakąś ciekawą relację.

Artykuły o egzemplarzach ze zdjęć: tutaj oraz tutaj