Wojskowe ciężarówki marki Kia – od tych nowoczesnych po licencję z lat 50-tych

Przed chwilą skończyłem pisać artykuł o sytuacji w Korei Południowej, zatytułowany Wojsko znowu musi wozić cywilne ładunki – zastępstwo dla protestujących firm. Na chwilę pozostanę jednak jeszcze w tym temacie, gdyż pojawia się przy tym miejsce na pewną ciekawostkę. Otóż sam zacząłem się zastanawiać, jaka marka dostarcza w Korei ciężarówki wojskowe?

Z europejskiego punktu widzenia odpowiedź na to pytanie może być ogromnym zaskoczeniem. Głównym dostawcą dla koreańskiej armii okazuje się bowiem… Kia. Tak, mowa o dokładnie tej samej firmie, która wytwarza osobowe modele Ceed oraz Sportage, tak popularne na polskich drogach. Przy czym oferta wojskowa jest oczywiście znacznie bardziej specjalistyczna i obejmuje także pełnowymiarowe ciężarówki. Są to pojazdy budowane z Hyundaiem, czyli drugą marką tego samego koncernu, która pod względem produkcji ciężarówek ma akurat całkiem spore doświadczenie (choć również mało znane w Europie).

Najnowsza wojskowa oferta z gamy Kii to cała rodzina pojazdów o ładowności 2,5 lub 5 ton. Pojazdy te wyróżnia nowoczesna kabina, umieszczona na silniku i współdzielona z cywilnymi, dystrybucyjnymi Hyundaiami Pavise (opisywanymi tutaj). Jeśli natomiast chodzi o parametry techniczne, to przewidziano dwie konfiguracje, zależne od wspomnianej już ładowności. Lżejsza wersja posiada napęd 4×4 oraz 280-konny silnik, natomiast cięższy pojazd to konstrukcja typu 6×6, z 320-konnym silnikiem i 21-tonowym DMC. Ta druga dostępna jest też w wersji opancerzonej, a wygląd zewnętrzny możecie zobaczyć poniżej:

I dla porównania, Hyundai Pavise:

Dalej pojawia się rodzina pojazdów KM1500. To już sprzęt ze znacznie cięższej klasy wagowej, dostępny wyłącznie z napędem 8×8, w tym jako czteroosiowe ciągniki siodłowe do pracy z 81-tonowymi ładunkami. Kabina po raz kolejny pochodzi od Hyundaia, będąc umieszczonym na 450-konnym silniku, a w ofercie znajdziemy takie warianty, jak wersja z nadwoziem załogowym, czy fabryczny holownik ciężkiej pomocy technicznej. Jeśli natomiast chodzi o przeznaczenie tych pojazdów, to jest nim zarówno przewóz najcięższych ładunków, jak i obsługiwanie pojazdów gąsienicowych, w tym na przykład transport lub holowanie czołgów.

Kia KM1500:

A do tego dochodzi prawdziwy powiew klasyki, czyli rodzina pojazdów Kia KM250/KM500. Te samochody dla odmiany nie są spokrewnione z Hyundaiami, lecz stanowią licencyjną wersję amerykańskich ciężarówek wojskowych M35A2. Ich konstrukcja wywodzi się jeszcze z lat 50-tych ubiegłego wieku, co tłumaczy tak przestarzałą sylwetkę i silnik montowany przed kabiną. Przy czym Kia zaczęła wytwarzać te modele znacznie później, bo dopiero od 1978 roku. Co więcej, pojazdy te produkowane są do dzisiaj, będąc dostępnym między innymi jako cysterny wodne lub paliwowe, nośniki specjalistycznych zabudów lub jako zwykłe pojazdy transportowe. Z zależności od wariantu oferują one DMC między 11,5 a 20 ton, z silnikami o mocy między 180 a 270 KM. Są też wersje z miękkim, zdejmowanym dachem, co może przywodzić na myśl ciężarówki walczące na przykład w Wietnamie.

Kia KM250:

Kia KM500: