Volvo FMX Electric z tridemem, betonomieszarką 9 m3 i okrojonym zestawem baterii

W ostatnich dniach 2022 roku Volvo Trucks ogłosiło rozszerzenie oferty swoich pojazdów elektrycznych. Do sprzedaży trafiły między innymi czteroosiowe podwozia, a także wprowadzono mniejsze warianty baterii, licząc na zainteresowanie ze strony bardziej specjalistycznych przewoźników. A oto przykład pojazdu, który został już w takiej nowej konfiguracji dostarczony do klienta.

To 666-konne Volvo FMX Electric będzie pracowało w Berlinie, obsługując betoniarnię położoną w dzielnicy Spandau i dostarczając beton do inwestycji budowanych w centrum miasta. Wszystko odbędzie się w barwach niemieckiego oddziału firmy Cemex, czyli prawdziwego, międzynarodowego giganta branży cementowej, wywodzącego się z Meksyku.

By sprawdzić się w miejskim ruchu, ciężarówka otrzymała podwozie 8×4 z tak zwanym tridemem, a więc z potrójnym wózkiem tylnym. Czwarta oś jest przy tym skrętna, co w praktyce zapowiada naprawdę świetną zwrotność. Jeśli natomiast chodzi o zabudowę, to jest to betonomieszarka o standardowej pojemności 9 m3, ale za to o dosyć nietypowym rodzaju zasilania. Zabudowa pracuje bowiem w oparciu o pompę hydrauliczną, która to zasilana jest całkowicie elektrycznie, z tych samych baterii, co główny napęd ciężarówki.

Tutaj dochodzimy też do kwestii bardzo newralgicznej, jaką jest tutaj tonaż. Otóż powszechnie wiadomo, że beton jest ładunkiem ciężkim, a ograniczenie masy własnej odgrywa w betonomieszarkach bardzo istotną rolę. Dlatego też omawiana ciężarówka została specjalnie zamówiona z okrojonym wariantem baterii. Zamiast dotychczas spotykanego zestawu o pojemności 540 kWh, zapewniającego około 300-350 kilometrów zasięgu (w zestawie do ruchu autostradowego), tutaj wybrano wersję o jedną trzecią mniejszą, mającą 360 kWh pojemności. A że baterie są jednym z najcięższych elementów pojazdu, powinno to utrzymać masę własną na poziomie porównywalnym z pojazdami spalinowymi. Ile natomiast pozostało przy tym zasięgu? W tym zakresie żadnych konkretów nie podano, ale podobno ma on wystarczyć na cały dzień jednozmianowej pracy na berlińskich ulicach, po której pojazd będzie ładowany nocą na bazie.