Volvo FH Globetrotter XXL w końcu sprzedało się w Polsce – 2 sztuki dla Panas Transport

Firma Panas Transport szykuje się do wyjątkowego odbioru. Przewoźnik spod Zamościa, wyspecjalizowany w transporcie ponadnormatywnym, jako pierwszy w Polsce zamówił ciągniki siodłowe Volvo FH z kabinami Globetrotter XXL.

Globetrotter XXL oznacza sypialnię przedłużoną o 25 centymetrów, ze znacznie szerszym łóżkiem dolnym. Materac ma rekordowe 105 centymetrów szerokości, a do tego dochodzi ogólnie poprawione poczucie przestronności. Ta dodatkowa przestrzeń kryje się za tylnymi spojlerami i stąd też imponujące rozmiary. Choć niestety są też wady, w postaci powiększonych rozmiarów ciągnika i ograniczonej dostępności takiej kabiny. Dlatego, choć obecny XXL zadebiutował już w 2019 roku, dotychczas w Polsce nie pojawiła się żadna sztuka.

 

Zmieni się to dopiero w nadchodzących tygodniach, gdy Panas Transport odbierze od lubelskiego dealera Volvo Trucks dwa pierwsze egzemplarze. Co typowe dla tego przewoźnika, będą to czteroosiowe ciągniki do ciężkiego transportu ponadnormatywnego, z napędem 8×4 oraz dopuszczeniem na 145-tonowe zestawy. Ciężarówki otrzymają też rzadko spotykany napęd, w postaci najmocniejszego wariantu 13-litrowego silnika. Zaoferuje on moc 540 KM i będzie współpracował ze zautomatyzowaną skrzynią I-Shift, w specjalistycznej wersji z biegami pełzającymi. Przy tym pierwszy z ciągników będzie ciągał czteroosiową naczepę Tiefbet Goldhofer, a drugi popracuje z sześcioosiową naczepą Faymonville Vario, o konfiguracji 2+4.

Dla wyjaśnienia dodam, że kabina Globetrotter XXL wywodzi się z Australii, choć w połowie 2019 roku zadebiutowała także w Europie. Nadwozie to nie zapewnia korzyści aerodynamicznych, więc niestety nie udało się go podciągnąć pod nowe unijne rozporządzenie w sprawie długości zestawu (jak ma to miejsce z DAF-em XG). Dlatego też w normatywnym transporcie XXL musi być łączony z krótszymi naczepami, jak na przykład egzemplarz z Czech, prezentowany tutaj, który pracuje z naczepą wywrotką. Niemniej w przypadku Panas Transport nie będzie to problemem, jako że firma wykonuje przewozy ponadnormatywne, zwykle dysponując długościowymi zezwoleniami. A więcej na temat tego nadwozia przeczytacie w następującym artykule: Kabina Globetrotter XXL – film, pytania, odpowiedzi i dodatkowe 25 centymetrów

Szerokość łóżka w omawianych ciągnikach:

25-centymetrowe przedłużenie widoczne w schowku:Przedłużenie kabiny ukryte za spojlerami: