Globetrotter XXL, z sypialnią dłuższą o 25 cm, dla przewoźnika z Czeskich Budziejowic

Często tak bywa, że szukając materiałów do jego tematu od razu trafię na drugą, związaną z nim ciekawostkę. Tak też stało się z czeskim autotransporterem na bazie Volva FM LNG. Gdy szukałem zdjęć do artykułu dostępnego tutaj, trafiłem też na informację o przekazaniu pierwszego w Czechach Volva FH Globetrotter XXL.

Globetrotter XXL to kabina fabrycznie przedłużona o 25 centymetrów. Jej najnowsze wydanie, wprowadzone do oferty w ubiegłym roku, rozpoznamy o wyjątkowo długich spojlerach umieszczonych za nadwoziem. To właśnie za nimi znajduje się wydłużona część sypialni. W środku znajdziemy zaś bardzo szerokie łóżko, powiększone schowki oraz po prostu poczucie większej przestrzeni. Liczby mówią zresztą same za siebie – wnętrze wersji XXL ma o 600 litrów większą objętość niż w zwykłym XL.

Źródło poniższych zdjęć: Którą ciężarówkę wybrałbyś dla siebie – Globetrottera XXL, ciągnik z Ameryki czy pierwsze FH16?

W Polsce nie było jeszcze informacji o dostarczeniu wydłużonego „FH-acza” obecnej generacji. Zapewne jest to związane z wysoką ceną oraz ograniczoną praktycznością, uniemożliwiającą podpięcie pełnowymiarowej naczepy. W Czechach pierwszy klient już się jednak znalazł i jest nim firma Corax International Transport. Przewoźnik z Czeskich Budziejowic odebrał swojego Globetrottera XXL w ostatnich dniach i połączył go z naczepą-cysterną. W takim zestawie zwiększona długość kabiny nie będzie żadnym problemem.

Przy okazji mamy tutaj też istotny sygnał. Volvo dla Coraxu ma zwykłą, dwuosiową konfigurację. Tymczasem początkowo XXL zapowiadano tylko w wersjach trzyosiowych. Lista dostępnych wariantów najwyraźniej się więc rozszerzyła, a wersja 4×2 na pewno ma znaczne większe szanse na popularność w Europie.

Swoją drogą, odbiór wersji XXL przez tego właśnie przewoźnika nie powinien zaskakiwać. Firma Corax, której ciężarówki regularnie widuje się w Polsce, ma ewidentną słabość do marki Volvo. W jej flocie znajdziemy już między innymi FH wydane na 25-lecie modelu (poniżej), czy też FH w limitowanej wersji Ocean Race. XXL odpowiednio uzupełni tę kolekcję, a dzięki wielkim oznaczeniom na boku na pewno będzie zwracał uwagę.

Źródło poniższego zdjęcia: Truck-Spotters.eu