Za tydzień 34,5-metrowe ciężarówki trafią do normalnego użytku – Finowie zmieniają swoje przepisy

W nawiązaniu do tekstu:

Finowie chcą przejść na 19-metrowe naczepy i wozić po dwa kontenery 45-stopowe jednocześnie

Zgodnie z zapowiedziami, władze Finlandii podjęły decyzję o kolejnym powiększeniu samochodów ciężarowych. Nowe przepisy wyjdą w życie dokładnie za tydzień i umożliwią masowy ruch 34,5-metrowych pojazdów.

Dotychczas standardowa długość samochodów ciężarowych kończyła się w Finlandii na 25,25 metra. Wszystko co było powyżej tej granicy, wymagało specjalnego, tymczasowego zezwolenia. Od 21 stycznia prawo będzie jednak zmienione, a nowy standard zostanie podniesiony do 34,5 metra.

Przy okazji wprowadzenia nowych regulacji, Finowie zdecydowali się też na nowe wymagania. 34,5-metrowe ciężarówki będą musiały spełnić rygorystyczne normy zawracania, a także będą musiały zostać wyposażone w kabiny poprawiające widok na prawą stronę zestawu. Każda 34,5-metrowa ciężarówka będzie też musiała posiadać automatyczny hamulec awaryjny oraz system ostrzegający przed nieplanowanym opuszczeniem pasa ruchu.

Co za to się nie zmieni, to dopuszczalna masa całkowita zestawów. Podobnie jak dotychczas, Finowie będą musieli trzymać się limitu 76 ton. Są już jednak plany, by w kolejnych latach podnieść i tę wartość, przekraczając nawet magiczną granicę 100 ton. Ponadto w planach jest wydłużenie zestawów z pojedynczymi naczepami, dopuszczanie stosowanie naczep 19-metrowych. Kiedy jednak konkretnie do tego dojdzie, nadal nie wiadomo.

Dodam, że Finowie testowali 34,5-metrowe zestawy już od 2013 roku. Próby wykazały, że pojazdy te doskonale sprawdzają się między innymi w transporcie kontenerów. Umożliwiają one bowiem przewóz dwóch 45-stopowych kontenerów na raz.

Przykład testowego zestawu z 19-metrową naczepą: