Ciężarówka przewiozła Airbusa A320 z Tallina w okolice Stuttgartu – zestaw liczył 60 metrów długości

Airbus A320 to jeden z najpopularniejszych samolotów w Europie. Stanowi on podstawę floty chociażby popularnych, tanich linii lotniczych Wizz Air. Airbus z powyższego zdjęcia stał się jednak nielotem i dlatego też musiał zostać przetransportowany przy użyciu ciężarówki.

Opisywana maszyna uległa uszkodzeniu w czasie twardego lądowania. Samolot utknął przez to w estońskim Tallinie i wymagał transportu aż na południowy zachód Niemiec. Tam, w miejscowości Calw nieopodal Stuttgartu, trafił on do centrum szkolenia sił specjalnych KSK. Rozpocznie przy tym drugie, bardzo ciekawe życie, służąc do lotniskowego szkolenia antyterrorystów.

Dostarczenia pojazdu na miejsce podjęła się niemiecka firma transportowa Paule. Przedsiębiorstwo najpierw wysłało do Estonii swojego Mercedesa Actrosa 4163 SLT. Następnie, na terenie tallińskiego lotniska, samolot została załadowany na naczepę. Wtedy też mógł się rozpocząć morsko-drogowy transport przez połowę Europy.

Mercedes oraz Airbus zostały załadowane na pokład statku typu RO-RO, noszącego nazwę „Bore Sea”. Jednostka ta przetransportowała ciężarówkę aż do portu w Lubece, skąd ciężarówka miała dokładnie 948 kilometrów do celu. Cały ten dystans trzeba był pokonać już w ramach przewozu drogowego.

Przed transportem z Airbusa zdemontowano skrzydła oraz tylny statecznik. Nadal był to jednak ładunek, który mógł sprawiać problemy swoimi rozmiarami. Cały zestaw, wraz z ciągnikiem, liczył 60 metrów długości i miał 5 metrów szerokości. Do tego doszło też 90 ton masy całkowitej.

Pokonanie całego dystansu zajęło ciężarówce trzy noce. Ciężarówka przejechała przy tym przez okolice Hamburga, Magdeburga, Norymbergi oraz Stuttgartu. Dwukrotnie trzeba było też zjeżdżać z autostrad, by ominąć w ten sposób zbyt niskie wiadukty. Co ciekawe, w czasie jednego z powrotów na autostradę, kierowca musiał wykonać ten manewr na wstecznym biegu, korzystając de facto z wyjazdu. Tylko w ten sposób ciężarówka mogła zmieścić się na drodze.

Gdy natomiast zestaw dotarł w okolice samego Calw i musiał przejechać przez lasy Schwarzwaldu, z pomocą musiał przyjść mu kolejny ciągnik. Był to drugi egzemplarz Actrosa 4163 SLT, zapewniający dodatkową siłę pociągową.

Dodatkowe zdjęcia: