To nie żart – Kamaz buduje sztuczne miasto i bezzałogowe ciężarówki, które będą w nim testowane

kamaz_5350_6x6

Przyznam, że kiedy znalazłem tę informację, od razu zacząłem sprawdzać, czy to nie czasem żart firmy Kamaz na “dzień duraka”, czyli 1 kwietnia. Żart to jednak nie jest, więc oto czuję się zobowiązany poinformować, że Rosjanie szykują bezzałogowy atak białych ciężarówek na Ukrainę. No dobra, teraz to ja żartuję. Ale w tej bezzałogowości coś jest, bo Kamaz podał właśnie do wiadomości, że planuje zbudować… sztuczne miasto do testowania ciężarówek poruszających się bez kierowcy!

Rosyjski producent odłożył 87 milionów dolarów amerykańskich, które zostaną przeznaczone na przygotowanie swoistej makiet miasta. Makieta ta ma być miejscem testów nowej, bezzałogowej ciężarówki rodem z Rosji, a przy okazji planuje się ją odpłatnie udostępniać także innym producentom. Żeby natomiast były to testy jak najbardziej wiarygodne, makieta ma zawierać nie tylko budynki, lecz także symulację ruchu samochodowego i pieszego.

Do roku 2025 ma być gotowe już dwadzieścia egzemplarzy bezzałogowych Kamazów, które mają radzić sobie w mieście nawet bez kierowcy. Bazą do przygotowywanych właśnie maszyn jest podobno model 5350 (na zdjęciu), czyli klasyczne kamazowskie podwozie z napędem 6×6, które pamięta swoją konstrukcją lata 60. Ciężarówka ma być gotowa w 2017 roku, w czym pomogą rosyjskie firmy z branży informatycznej, a także sam rosyjski rząd, który musi przygotować odpowiednie przepisy. Pozostaje tylko pytanie, czy eksperymentalny pojazd będzie miał funkcję uciekania do rowu przed wyprzedzającym na czwartego autem osobowym i pędzącym z górki, przeładowanym ciągnikiem siodłowym bez hamulców. Wszak to Rosja to Rosja… 😉

Zdjęcie: Nick Savchenko, Wikipedia Commons


Więcej na temat bezzałogowych ciężarówek znajdziecie poniżej:

Bezzałogowe ciężarówki: kierowcy masowo stracą pracę, firmy zwiększą zyski o miliony euro rocznie

Bezzałogowe pojazdy doprowadzą do masowych zwolnień kierowców ciężarówek w porcie w Rotterdamie


 

Kolejny konwój z autopilotem wyjechał na drogi – tym razem bezzałogową ciężarówkę pokazał DAF

Jeden kierowca prowadził dzisiaj trzy ciężarówki – holenderski test bezzałogowych ciężarówek Scania