Niemieckie myto także poza autostradami, czyli mapa kolejnych 1100 kilometrów płatnych od 1 lipca

polska ciezarowka w niemczech

Zacznijmy od małego przypomnienia, wszak rok 2015 stoi pod znakiem bardzo istotnych zmian w niemieckim systemie opłat drogowych. Oto nowości, które jeszcze na nas czekają:

1 lipiec 2015 –myto zacznie obowiązywać także na 1100 kilometrach dróg, które nie są autostradami, lecz mają dwie oddzielne jezdnie.

1 październik 2015 –mytem objęte zostaną także samochody ciężarowe o DMC od 7,5 do 12 ton, które dotychczas mogły jeździć za darmo.

1 październik 2015 – myto zacznie zależeć od ilości osi w ciężarówce. Zamiast podziału na „do 3 osi” oraz „od 4 osi”, cennik będzie przewidywał osobne stawki dla każdej ilości osi. Im mniej osi będzie miała ciężarówka, tym myto będzie tańsze. Ten pomysł jest zresztą bardzo kontrowersyjny i już o nim pisałem, TUTAJ.

Dalsza przyszłość:

1 stycznia 2016 – pojazdy o DMC poniżej 3,5 tony będą musiały posiadać winietę na przejazd niemieckimi autostradami.

1 stycznia 2018 – myto zacznie obowiązywać na wszystkich „bundesstrassen”.


Jak pokazuje powyższa lista, najbliższa zmiana, która nas czeka, to wprowadzenie opłat na wybranych drogach niższej kategorii. Które konkretnie będą to drogi? Właśnie to chciałbym teraz zaprezentować, zamieszczając poniżej dwa dokumenty w wersji do internetowego przeglądania. Widzimy na nich mapę dróg, które od 1 lipca 2015 roku będą płatne i które oznaczono wyraźnym, czerwonym kolorem, a do tego czeka jeszcze zwykła lista wszystkich płatnych tras. Mam nadzieję, że się przyda 😉