OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 16 Marzec, 2015

Bezzałogowe pojazdy doprowadzą do masowych zwolnień kierowców ciężarówek w porcie w Rotterdamie

APM Terminals - Rotterdam Maasvlakte II

Kiedy opublikowałem artykuł zatytułowany Bezzałogowe ciężarówki: kierowcy masowo stracą pracę, firmy zwiększą zyski o miliony euro rocznie, wielu z Was zapewne popukało się w czoło i stwierdziło, że to wszystko jakieś mrzonki. Niemniej mrzonki to bynajmniej nie są, gdyż w Rotterdamie pierwsza firma szykuje się już do rezygnacji z kierowców. I choć nie ma tutaj mowy o transporcie na publicznych drogach, to poniższy przykład pokazuje, że bezzałogowe pojazdy naprawdę mogą zastąpić ludzi.

Zarząd portu w Rotterdamie (Havenbedrijf Rotterdam) podpisał umowę na drogowy transport kontenerów po terenie Maasvlakte, czyli części portu, którą Holendrzy zdołali utworzyć na sztucznym lądzie. Na podstawie tej umowy drogowy transport ma odbywać się z wykorzystaniem bezzałogowych ciężarówek, jeżdżących po zamkniętym terenie portu w oparciu o zestaw czujników oraz rozbudowane oprogramowanie. Dlaczego tak? Oczywiście tego tytpu rozwiązanie pozwoli na masowe ograniczenie kosztów działalności portu, poprzez zmniejszenie zatrudnienia kierowców.

Co na to związki zawodowe? Są one delikatnie mówiąc wściekłe, zwłaszcza, że w ogóle nie zostały one zaangażowane w podpisanie kontrowersyjnej umowy na bezzałogowy transport. Jak wyliczają przedstawiciele m.in. portowych kierowców, szeroko pojęta automatyzacja pracy portu może w ciągu najbliższych dwóch lat kosztować aż 700 miejsc pracy.

Na zdjęciu: bezzałogowa ciężarówka portowa przygotowana z myślą właśnie o pracy na Maasvlakte. Jest to elektryczny pojazd o masie 34 ton i długości 15 metrów.


Taki bezzałogowy transport, co prawda bez udziału ciężarówek, wykorzystuje już firma Audi, o czym pisałem więcej w tekście: Robot „Ray” do transportu samochodów w fabryce Audi – kolejny sposób na przewozy bez kierowców. Więcej na temat bezzałogowych pojazdów można przeczytać TUTAJ.

Ten wpis ma 7 komentarzy

 1. uyhkjnk napisał(a):

  a teraz wyobraźcie sobie tych chłopów co to mlęli młynem mąkę własnymi rękoma. jak wprowadzili elektryczność i nagle ich ręce stały się bezwartościowe w tej branży. cóż… wiele dodawać nie trzeba. świat idzie z postępem i tego nie zatrzymasz. czas na zmianę fachu – choć powiem szczerze – NIE MAM ZIELONEGO POJĘCIA NA JAKI BO OBECNIE COKOLWIEK TRUDNO ZNALEŹDŹ… :/

  • Lel napisał(a):

   Każdy zastąpiony przez maszynę człowiek, to strata siły nabywczej i celu zbytu. Obudzą się w nocniku, jak maszyny nie będą miały dla kogo co produkować. Bo człowiek pracuje po to, by wyprodukować albo wyświadczyć usługę innemu człowiekowi, przez co, tamten człowiek może temu zapłacić pieniądze i ten może pójść i kupić, co mu się żywnie podoba. Zastąpienie człowieka maszyną, to albo dążenie do utopii, że za darmo ludzie będą mieć produkty, a na nich będą pracować maszyny, albo będzie rewolucja i wszystko spłynie krwią, by bildenbergi i inne żydy nie żyły wśród motłochu.

 2. misiek napisał(a):

  szczerze ? ma to sens w tego typu miejscach. Niemniej jednak powinni intensywnie pomyśleć jak zagospodarować tychże kierowców. A czego mi jeszcze brakuje w ciężarówkach ? czujnika parkowania pod kontener BDF. Tak abym tylko zaparkował przed nim, naciskam guzik i samochód sam cofa. i mocuje kontener.

 3. Devox napisał(a):

  Największe gówna wymyślają.Nie długo świat będzie bez sensu

 4. Użytkownik* napisał(a):

  bezzalogowe pojazdy na drodze tez powinny jezdzic a te wszystkie nieuki czyt. kierowcy ktorym ciagle malo i malo beda odnowa krowy pasc i rowy kopac 😀

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.