Tak Skandynawia powiększa teraz zestawy: wpięty link, cztery pojazdy i 34 metry

Zestawy o długości 34,5 metra to obecnie najgorętszy temat północnoeuropejskiego transportu. Pięć lat temu dopuszczono je do stałego ruchu w Finlandii, pięć miesięcy temu wydarzyło się to w Szwecji, a od czterech miesięcy dopuszcza się ruch testowy w Danii. Jak natomiast pokazuje praktyka, zainteresowanie tego typu zestawami okazało się naprawdę spore, ciekawych konfiguracji szybko przebywa, a ich praca odbywa się także w relacjach międzynarodowych.

Czytelnik Konrad spotkał ostatnio zestaw, który połączył w sobie wszystkie trzy wymienione powyżej kraje. Pojazd poruszał się bowiem trasą E4 w Szwecji, na naczepie miał oznaczenia dużej firmy transportowej z Danii, a przy tym okazał się należeć do stałego podwykonawcy z Finlandii, mając w związku z tym fińskie tablice. Jakby natomiast ciekawostek było mało, całość okazała się składać z aż czterech osobno zarejestrowanych pojazdów. Podwozie z zabudową ciągnęło bowiem wózek dolly, na nim podpięto naczepę typu link (czyli z dodatkowym siodłem), a wszystko zwieńczyła klasyczna, pełnowymiarowa naczepa.

Skąd aż tak skomplikowany układ? Połączenie czterech pojazdów okazało się skutecznym sposobem na powiększenie istniejącego już zestawu. Jeszcze niedawno dokładnie ta sama Scania R500 Highline kursowała bowiem między Finlandią a Szwecją w konfiguracji o długości 25,25 metra i DMC 60 ton. Za podwoziem jechał więc wówczas wózek dolly i tylko jedna naczepa. Gdy natomiast na tych samych trasach dopuszczono pojazdy o długości 34,5 metra i DMC 74 ton, w środek wspięto dodatkową naczepę typu link, powiększając możliwości transportowe o kolejne kilkadziesiąt procent. Jak natomiast zauważył sam Konrad, w oparciu o zaobserwowane manewry, wszystko to stworzyło zaskakująco zwrotny zestaw, bez problemów radzący sobie na rondach.

Prezentowany zestaw, należący do fińskiego przedsiębiorstwa JK Nova, to pierwsza tak długa konfiguracja, jaką można spotkać w stałym podwykonawstwie dla duńskiej firmy HCS Transport&Spedition. Już zapowiada się jednak kolejne egzemplarze, a ich trasy mogą prowadzić nawet od Finlandii po Danię. To efekt kolejnej zmiany, którą zapowiedziano ledwie w ubiegłym miesiącu: 34-metrowe zestawy na Moście nad Sundem – z Danii do Szwecji z dwiema naczepami

Ten sam zestaw widziany od przodu:

Fot. HCS Transport&Spedition

Ta sama ciężarówka przed zmianą przepisów:

Fot. JK Nova