Scania pracuje nad dłuższą kabiną? Na drogi wyjechał ciągnik z przednim kamuflażem

Wiosną 2024 roku ciężarówki marki Scania mają otrzymać nowe wyposażenie wewnętrzne. Będzie to przede wszystkim zmieniona deska rozdzielcza z dwoma dużymi ekranami, oficjalnie zapowiedziana już przez producenta i opisywana pod tym linkiem. Czy natomiast te wewnętrzne zmiany mogą pójść w parze z nowym wyglądem kabiny oraz zwiększeniem jej wymiarów? Właśnie pojawiła się na to szansa, zapowiadana przez powyższe zdjęcie.

Omawiana fotografia od kilku dni krąży po Facebooku. Można na niej dostrzec testową Scanię serii R, jeżdżącą po skandynawskich drogach z częściowo zakamuflowaną kabiną. Oklejenie objęło elementy znajdujące się poniżej linii szyb, co w praktyce może być zapowiedzią bardzo ciekawej zmiany. Pod kamuflażem może bowiem kryć się wydłużony, zaokrąglony i bardziej pochylony przód nadwozia, wraz z którym ciężarówka załapałaby się na nowy unijny wyjątek w zakresie długości zestawu.

Kabina sypialna typu Highline XL:

Ten unijny wyjątek stworzono w 2020 roku dla pojazdów o bardziej aerodynamicznym charakterze. Pod warunkiem ograniczenia oporów powietrza, umożliwia on wydłużenie całego nadwozia, włącznie z częścią sypialną, nawet gdyby miało to skutkować przekroczeniem normatywnej długości zestawu (w zakresie do 90 centymetrów). Wraz z takim aerodynamicznym przodem Scania mogłaby więc rozpropagować wydłużoną o 27 centymetrów kabinę typu Highline XL, w końcu umożliwiając łączenie jej z pełnowymiarowymi naczepami (szerszą prezentację tej kabiny znajdziecie w tym artykule).

Niestety na razie nie ma żadnych oficjalnych doniesień na temat potencjalnej premiery. Nie wiadomo więc kiedy omawiany kamuflaż może zostać zdjęty. Trzeba też zauważyć, że to prawdopodobnie pierwszy testowy egzemplarz uwzględniony na zdjęciach, więc sprawa musi być jeszcze bardzo świeża. A przy okazji przypomnę, że jak na razie jedynym producentem oferującym taką dłuższą kabinę jest DAF, a swoje prace nad podobnym rozwiązaniem prowadzi Volvo Trucks. Mogliście to zobaczyć pod następującym linkiem: Prawdopodobnie nowe Volvo FH na powrocie z testów – dłuższy przód pod plandeką