Scania pokazała nową deskę rozdzielczą – dwa ekrany standardem od maja 2024

Od maja 2024 roku nowe ciężarówki marki Scania będą standardowo wyposażane w nową generację pulpitu. Ma ona bazować na dwóch dużych wyświetlaczach, zastępujących wszystkie wskaźniki, a także znaczą część elementów sterujących.

Pierwszy element tego systemu to wyświetlacz zastępujący wskaźniki. Ten ma występować w jednym rozmiarze, choć jego wskazania będzie można ustawiać w różny sposób. W środkowej części pulpitu pojawi się natomiast ekran wielofunkcyjny, obsługujący między innymi radioodtwarzacz, klimatyzację, elementy oświetlenia, czy ewentualny system nawigacyjny. Tutaj będzie też można wybierać między dwoma wariantami – podstawowym o przekątnej 10,1 cala lub opcjonalnym w rozmiarze 12,9 cala.

Co ważne, pod wyświetlaczem wielofunkcyjnym pojawi się też zestaw fizycznych przycisków. Obsłużą one kilka najczęściej używanych funkcji, jak regulowanie głośności muzyki lub ustawianie temperatury w kabinie. Będzie można tam też uruchomić między innymi ogrzewanie postojowe, klimatyzację postojową, czy podgrzewanie przedniej szyby, a także przejść na ekranie bezpośrednio do ustawień nawiewu. A skoro już o nawiewach mowa, to te zostały przy okazji przeorganizowane, z uwagi na duża ilość miejsca zajmowaną przez nowy ekran. Teraz na środku mamy więc szeroki, poziomy otwór wentylacyjny.

Fizyczne przyciski zachowano też dla bardziej specjalistycznych funkcji, jak sterowanie unoszonymi osiami, pneumatycznym zwieszeniem, czy chociażby typem sygnału dźwiękowego. Niemniej przełączniki te trafiły w nowe miejsce, za koło kierownicy, w pobliże prawego kolana kierowcy. Za to sama kierownica wygląda na niezmienioną, podobnie jak ogólny układ schowków, półek, czy uchwytów na kubki.

Jak już wspomniałem na wstępie, wszystko to ma być standardowym układem, instalowanym bez żadnych dopłat, także na polskim rynku. Jeśli natomiast chodzi o przyczyny wprowadzenia nowego wnętrza, to kryją się one między innymi w nowych zasadach unijnych. Omawiane ekrany pójdą bowiem w parze z nowymi elementami obowiązkowego wyposażenia, narzucanymi przez Unią Europejską od lata przyszłego roku (pełna lista tutaj). Scania już więc zapowiedziała, że w tym samym momencie ciężarówki otrzymają na przykład nowy system Advanced Emer­gency Braking for Vulnerable Road Users, automatycznie uniemożliwiający ruszenie w przypadku wykrycia pieszego tuż przed przednią maską.

Prezentacja filmowa:

Dla porównania, obecny pulpit, wprowadzony w 2016 roku: