Nowa lista obowiązkowego wyposażenia ciężarówek – unijne normy wchodzą w życie

Od środy w Unii Europejskiej będą obowiązywały nowe zasady homologacji pojazdów. Wszystkie nowo wprowadzane na rynek modele będą musiały spełnić zaostrzone wymogi w zakresie obowiązkowego wyposażenia. Częściowo dotyczy to także pojazdów użytkowych, w tym zarówno samochodów do 3,5 tony, jak i pełnowymiarowych ciężarówek.

Jak wylicza organizacja „TÜV Rheinland”, na listę obowiązkowego wyposażenia trafił między innymi Inteligentny Asystent Prędkości (ISA). To system rozpoznający ograniczenia prędkości i ostrzegający kierowcę przed ich przekroczeniem. Opcjonalnie może on nawet prowadzić do automatycznego spowolnienia pojazdu, obniżając prędkość do dozwolonej.

Kolejny nowy obowiązek to wyposażenie pojazdu w czujniki ciśnienia w oponach, przekazujące informacje do kabiny kierowcy. Dotychczas dotyczyło to tylko aut osobowych, a teraz obejmie także wszystkie pojazdy z homologacją ciężarową (niezależnie od tonażu) oraz ciężkie przyczepy i naczepy (powyżej 3,5 tony). Dzięki temu chce się wyeliminować takie sytuacje, jak ta z następującego artykułu: Trzy czwarte ciężarówek z niskim ciśnieniem w oponach – średnio o 12,8% za mało

Dalej na liście zmian pojawia się system ostrzegania przed obiektami znajdującymi się w „martwym polu”. Dotychczas tego typu radary pozostawały opcją, a nawet nie było dostępne u wszystkich producentów. Od wczoraj jest to natomiast obowiązkowe wyposażenie wszystkich nowych modeli ciężarówek o DMC powyżej 3,5 tony.

Wśród zmian dla wszystkich kategorii pojazdów pojawiły się obowiązkowe instalacje pod blokady alkoholowe. Dzięki temu stosunkowo niskim kosztem będzie można zamontować alkomat podpinany pod zapłon, uniemożliwiający rozruch silnika po przekroczeniu dopuszczalnego limitu. Samochody o wszystkich typach homologacji będą musiały też posiadać system rozpoznawania zmęczenia kierowcy, sugerujący odbycie przerwy na podstawie ruchów wykonywanych na drodze.

Są też zmiany, które obejmą tylko pojazdy o DMC do 3,5 tony. Auta osobowe i dostawcze będzie trzeba wyposażać w urządzenia przypominające „czarne skrzynki”, zapisujące dane o ruchu pojazdu tuż przed wypadkiem. Takie rozwiązanie ułatwi dochodzenia w zakresie przyczyn wypadków. Dla obu grup pojazdów obowiązkowe staną się też systemy ostrzegania przez niezamierzonym opuszczeniem pasa ruchu.

Podkreślam, że powyższe nowości obejmą od 6 lipca 2022 roku wyłącznie te modele, które dopiero trafiają na rynek. Dwa lata później, w 2024 roku, te same wymagania obejmą wszystkie nowo produkowane pojazdy, niezależnie od daty premiery danego modelu.