Prawdopodobnie nowe Volvo FH na powrocie z testów – dłuższy przód pod plandeką

Na promie z Niemiec do Szwecji pojawił się ostatnio bardzo ciekawy widok. To w pełni zamaskowany ciągnik siodłowy, ewidentnie wyposażony w jakąś nową kabinę, a przy tym przystosowany do zasilania gazem ziemnym.

Kilka detali pozwala stwierdzić, że pod plandeką kryje się Volvo FH nowej generacji, przechodzące przedpremierowe testy. Mamy tutaj bowiem typowe dla tej marki obudowy bocznych radarów, a także charakterystycznie montowane stopnie na zbiorniku LNG. Po prawej stronie ramy widać też niebieski korek do płynu AdBlue, a Volvo Trucks jedyną marką wykorzystującą ten płyn w pojazdach o zasilaniu gazowym. Wynika to z faktu, że volvowskie gazowce potrzebują do pracy około 5-procentowej domieszki oleju napędowego.

W zamaskowanym nadwoziu uwagę od razu zwracają rozmiary przedniego zwisu. Jest on znacznie większy niż w FH dotychczasowej generacji, co pozwala się domyślać, że Volvo Trucks testuje nową, dłuższą kabinę. Może ona skorzystać z unijnego wyjątku w prawie, wprowadzonego w 2020 roku i pozwalającego wydłużyć nadwozia ciężarówek o nawet 90 centymetrów pod warunkiem uzyskania korzyści w aerodynamice i bezpieczeństwie. Faktem zresztą jest, że Szwedzka marka testuje takie wydłużone prototypy już o dłuższego czasu, Przykładem może być Efficiency Concept Truck, wydłużony z przodu o 17,5 centymetra, pokazany w 2021 roku i szerzej opisywany pod tym linkiem.

Oczywiście pozostaje pytanie, czy za wydłużonym przodem pójdzie też wydłużona sypialnia. Wydaje się to jednak bardzo prawdopodobne, jako że Volvo Trucks już od lat oferuje nadwozie o nadwozie Globetrotter XXL, z sypialnią o 25 centymetrów dłuższą od standardowej, dzięki fragmentowi ukrytemu między tylnymi spojlerami. Gdy natomiast Globetrotter XXL zostanie połączony z aerodynamicznym przodem oraz unijnym wyjątkiem, kabina tego typu w końcu będzie mogła być łączona z pełnowymiarowymi naczepami (dotychczas było to zakazane).

Zdjęcia pochodzą ze strony iepieleaks.nl, specjalizującej się w wypatrywaniu branżowych, przedpremierowych nowości. Poniżej możecie też zobaczyć porównanie nowego zwisu przedniego ze starym: