Volvo pokazało kabinę wydłużoną niczym w DAF-ie XG – 17,5 cm z przodu, 25 cm z tyłu

W nawiązaniu do tekstu:

Dlaczego ciężarówki z Europy nie będą miały długich przodów – wyjaśnienia DAF-a

Nie da się ukryć, że DAF XG/XG+ (zdjęcie powyżej) rozpoczął nową epokę w projektowaniu europejskich kabin. Pojazd został wydłużony o łącznie 49 centymetrów, w tym 16 centymetrów z przodu i 33 centymetry w części sypialnej, a Unia Europejska zgodziła się na łącznie go z pełnowymiarowymi naczepami. DAF zdołał bowiem udowodnić, że wydłużenie kabiny znacznie poprawiło aerodynamikę, widoczność oraz bezpieczeństwo, wpisując się tym samym w nowe unijne rozporządzenie.

Od razu zrodziło się oczywiście pytanie, który producent jako kolejny wykorzysta nowe unijne przepisy. I chyba właśnie pojawiła się na to pierwsza odpowiedź. Jest nią prototypowe Volvo Efficiency Concept Truck, zaprezentowane dzisiaj w… Brazylii.

Filmowa prezentacja pojazdu:

W pierwszej chwili trudno stwierdzić, że to samochód odpowiadający na unijne normy. Cały zestaw otrzymał bowiem typowo brazylijską konfigurację, jaką jest dwunaczepowy „pociąg drogowy” do przewozu plonów rolniczych. Gdy jednak spojrzałem na parametry kabiny, dostrzegłem w nich rzecz zaskakującą – nadwozie wydłużono o łącznie 42,5 centymetra, zachowując bardzo podobne proporcje jak w przypadku DAF-a XG/XG+. Poza tym kabina ma być umieszczona nieco niżej w niż standardowych Volvach FH. To zaś pozwala się domyślać, że zmodyfikowane nadwozie wpisałoby się w nowe unijne wymagania, uzyskując pozwolenie na pracę z pełnowymiarowymi naczepami.

Zbliżenia na kabinę:

Przednia część kabiny jest w Volvo Efficiency Concept Truck wydłużona o 17,5 centymetra. Konkretnie wydłużono jej dolny fragment, dzięki czemu przednia ściana stała się znacznie bardziej pochylona, a także może mieć bardziej zaokrąglone narożniki. W praktyce może to więc oznaczać lepszą aerodynamikę oraz niższe zużycie paliwa. A jednocześnie wydłużono też część sypialną, dodając jej 25 centymetrów. Sięgnięto przy tym po przedłużenie sypialni z kabiny Globetrotter XXL – wywodzącej się z Austrii i oferowanej już w Europie, lecz dotychczas tylko pod krótsze naczepy. Te dodatkowe 25 centymetrów ukryte jest pod spojlerami i na pierwszy rzut oka zupełnie go nie widać. Gdy jednak zajrzymy do środka, od razu zauważymy więcej przestrzeni i materac szeroki na pełne 100 centymetrów.

Przedłużenie kabiny Globetrotter XXL:

Wnętrze kabiny Globetrotter XXL:

Wszystko wskazuje więc na to, że Volvo Trucks postanowiło przetestować w Brazylii nową kabinę dla Europy. Wkrótce może ona mieć premierę na naszym kontynencie, będąc drugą tego typu ofertą na rynku, bezpośrednio konkurującą z DAF-ami XG/XG+. Choć oczywiście pozostaje pytanie ile potrwają przedpremierowe testy i kiedy uda zdobyć się na to europejską homologację.

Na koniec należy się jeszcze mały opis brazylijskiego prototypu. Poza kabiną o nowych wymiarach, Volvo Efficiency Concept Truck testuje też stosowanie wyjątkowo długich spojlerów tylnych, przeznaczonych do pracy z wywrotkami. Na dachu samochód ma panel fotowoltaiczny, który generuje prąd i odciąża w ten sposób alternator. W stosunku do typowych brazylijskich ciężarówek 6×4, skrócono też rozstaw osi, o całe 30 centymetrów. Poza lusterka zostały zastąpione przez kamery, układ napędowy przeniesiono z europejskiej wersji I-Save, a także zastosowano wywrotki z bocznymi obudowami podwozia.