Rolniczy Mercedes-Benz Arocs za 650 tys. euro – ochroni pędy oraz sam pokieruje

Na brazylijskich targach Agrishow zaprezentowano nową, bardzo specjalistyczną wersję Mercedesa Arocsa. Pojazd ten może wzbudzać respekt już sama ceną zakupu, wynoszącą nawet 3,5 miliona reali, czyli około 650 tys. euro. To sześciokrotność wartości typowego, europejskiego ciągnika, a wszystko związane jest z wyjątkowym, rolniczym wyposażeniem.

Ta drogocenna konstrukcja to wywrotka na podwoziu 10×4, przeznaczona do pracy przy zbiorach trzciny cukrowej. Rozstaw jej kół został specjalnie poszerzony do 3 metrów, na felgi założono specjalistyczne, niskociśnienione opony Michelin TrailXbib w rolniczym rozmiarze 500/60 R22,5. Oba zabiegi po to, by umożliwić poruszanie się po polu bez niszczenia wyrastających z ziemi pędów. Dodatkowo ostatnia oś wleczona jest też wyposażona w system skrętu, co na pewno ułatwi zawracanie.

Najbardziej zaawansowanym dodatkiem jest polowy autopilot brazylijskiej marki Grunner, który umożliwi ciężarówce automatyczne podążanie za kombajnem. Rozwiązanie to bazuje na bardzo dokładnym systemie GPS i wymaga uprzedniego zmapowania pola, wstępnie nakreślając tam trasę przejazdu. To rozwiązanie znane w Brazylii już od kilku lat i omawiane jeszcze za czasów modelu Axor, w tym artykule: Ciężarówki z rolniczymi autopilotami normalnie pracują na brazylijskich polach.

Wracając natomiast do Arocsa, dodam jeszcze kilka praktycznych informacji. Ta specjalistyczna wersja, nosząca oznaczenie ADS 330X, otrzymała 12,8-litrowy silnik o mocy 510 KM oraz zautomatyzowaną skrzynię typu Powershift. Maksymalna ładowność w warunkach polowych wynosi 30 ton, a zaletą w stosunku do konwencjonalnych ciągników rolniczych ma być nawet 50 proc. niższe spalanie oraz wysoki komfort jazdy, zapewniany przez pneumatyczne zawieszenie. I choć wszystko to kosztuje naprawdę krocie, z cennikiem wskazującym kwoty od 3 do 3,5 miliona reali (550-650 tys. euro), klientów podobno nie zabranie. Zainteresowanie zakupem wyraziło już bowiem pierwszych dziesięciu uprawców, oczywiście mających wielkoobszarowy charakter.

Poprzednik, czyli rolniczy Axor: