Ciężarówki z rolniczymi autopilotami normalnie pracują na brazylijskich polach

Pojazd z powyższego zdjęcia łączy w sobie dwa światy. Z jednej strony jest to po prostu ciężarówka. Konkretnie Mercedes-Benz Atego, o oznaczeniu 2730 i napędzie 6×4. Z drugiej jednak strony, jest to też zrobotyzowana maszyna rolnicza, mogąca automatycznie podążać na polu za kombajnem.

Od dzisiaj opisywany pojazd prezentowany jest na brazylijskich targach transportowych Fenatran 2019. Ciężarówka stanowi tam propozycję dla hodowców trzciny cukrowej, cieszącej się w Brazylii gigantyczną popularnością. To właśnie na jej bazie powstaje bowiem etanol, na którym porusza się spora część brazylijskich aut osobowych.

Rolniczy pilot Mercedesa Atego pozwala rozwijać prędkość 6 km/h. Samochód podąża z nią za kombajnem, a do jego zabudowy trafia zebrana trzcina. Łącznie może to być do 14 ton ładunku. Rozstaw kół został też tak dopasowany, by nie niszczyć upraw tej wieloletniej rośliny. O to samo troszczy się też wyjątkowo dokładny autopilot.

Oprogramowanie autopilota korzysta z technologii georeferencingu, pozwalającej tworzyć ekstremalnie dokładne mapy terenu. W połączeniu ze zautomatyzowanym układem kierowniczym i wyjątkowo dokładną nawigacją, pozwala to lepiej wpasować się między uprawy, niż zrobiłby to doświadczony kierowca.

Powyżej: jeden z 22 Axorów z autopilotami pracujących już w Brazylii

Gdy natomiast ciężarówka zjedzie z pola, może poruszać się niczym najzwyklejszy samochód. Kierujący ma wówczas do dyspozycji 12-biegową, zautomatyzowaną skrzynię z trybem jazdy terenowej. Silnik rozwija 286 KM, a kabina oferuje system sterowania znany z najzwyklejszych szosowych ciężarówek.

Poza tym trzeba zaznaczyć, że nie jest to żaden prototyp. Południowoamerykańscy rolnicy mogą tę ciężarówkę jak najbardziej kupić, a co najmniej 22 egzemplarze da się spotkać w codziennym użytku. To zasługa oficjalnej współpracy Mercedesa z firmą Grunner, odpowiedzialną za produkcję rolniczych autopilotów.

Dodam też, że to nie jest pierwszy tego typu pojazd na łamach 40ton.net. Ciężarówkę o takiej samej zasadzie działania, lecz marki Volvo Trucks, prezentowałem już w następującym artykule, w 2017 roku: Volvo VM z autopilotem do jazdy po polu – ten system ma chronić pędy roślin przed zmiażdżeniem