ITD opublikowało komunikat, by pochwalić przewoźnika – kontrola bez zarzutu

Wojewódzkie Inspektoraty Transportu Drogowego każdego dnia publikują co najmniej kilka komunikatów ze swoich kontroli. Wskazuje się w nich złamane przepisy, szacuje wartość kar administracyjnych, a także dołącza zdjęcia nieprawidłowości. Najnowszy komunikat WITD Gdańsk otrzymał jednak kompletnie inny charakter, którego sam jeszcze nigdy wcześniej nie widziałem. Jest to bowiem omówienie kontroli, w której przewoźnik spełnił wszystkie wymagania, także te o specjalistycznym charakterze.

Ten pozytywny przykład, stanowiący jakże miłą odmianę, został zatytułowany „Transport nienormatywny zgodny z przepisami”. Omawia się w nim trzyosiowe Volvo FH z rozsuniętą, czteroosiową naczepą, które 8 maja przewoziło po trasie S7 otwarty kontener 40-stopowy, wraz z umieszczonym na nim ładunkiem. Motocyklowy patroli ITD zatrzymał ten pojazd, by dokonać pomiarów, sprawdzić obecność zezwolenia, zweryfikować niepodzielność ładunku, a także skontrolować mocowanie kontenera do naczepy.

Jak się okazało, ciężarówka miała 19 metrów i dysponowała zezwoleniem kategorii IV, które jak najbardziej pozwalało na taki wynik. Pojazd nie był też przeładowany, ważąc dokładnie 35,65 tony, a także nie miał problemów z obciążeniem którejkolwiek osi. Niepodzielny charakter ładunku został potwierdzony, a mocowanie kontenera do platformy odbyło się przy użyciu fabrycznych zamków, popularnie zwanych „twist lockami”. Jak więc podsumowali to inspektorzy: Kontrola nie ujawniła nieprawidłowości ani naruszeń, a przewoźnik profesjonalnie przygotował się do wykonania zlecenia, zadbał o właściwą konfigurację zestawu transportowego i wymagane dokumenty.

Oto komunikat WITD Gdańsk:

Dnia 08.05.2023 r. podczas typowania pojazdów do kontroli, inspektor pełniący służbę na motocyklu zwrócił uwagę na pojazd członowy, przewożący otwarty 40 stopowy kontener na niskopodwoziowej naczepie. Wstępne oględziny pojazdu w ruchu wskazywały, że pojazd członowy jest dłuższy od normatywnego (16,5 m). W skład pojazdu członowego wchodził 3-osiowy ciągnik siodłowy oraz 4-osiowa naczepa, której konstrukcja umożliwiała jej rozciągniecie. Specjalistyczny otwarty kontener charakteryzuje się wzmocnioną konstrukcją podłogi i najczęściej jest wykorzystywany do transportu ciężkich ładunków. W związku z uzasadnionym podejrzeniem przekroczenia dopuszczalnej normatywnej długości pojazdu członowego oraz jego masy całkowitej i nacisków osi, pojazd członowy został sprawdzony na punkt kontroli i ważenia pojazdów zlokalizowany w ciągu drogi krajowej S7 w Gdańsku Złotej Karczmie.

Kierowca po zatrzymaniu okazał ważne zezwolenie kategorii IV uprawniające m.in. do przekroczenia długości do 23 m (dla naczepy bez osi skrętnych), a w zakresie masy całkowitej do 60 t. Parametry pojazdu członowego musiały zostać sprawdzone, czy nie przekraczają wartości objętych zezwoleniem.

Zezwolenie może obejmować przekroczenie parametrów tylko podczas przewozu ładunku niepodzielnego. W tym przypadku inspektorzy mieli do czynienia właśnie z takim ładunkiem.

Przeprowadzone czynności kontrolne potwierdziły przypuszczenia, że pojazd członowy przekracza dopuszczalną długość, która wynosiła 19,00 m. Przejazd pojazdu członowego przez przenośną wagę dynamiczną nie wykazał przekroczenia nacisków osi, a masa całkowita wynosiła jedynie 35,65 t.

W trakcie oględzin pojazdu członowego sprawdzono także poprawność zabezpieczenia ładunku. Naczepa została fabrycznie wyposażona w gniazda z łącznikami skrętnymi umożliwiającymi mocowanie kontenerów, co w tego typu naczepach jest rzadko spotykanym rozwiązaniem.

Kontrola nie ujawniła nieprawidłowości ani naruszeń, a przewoźnik profesjonalnie przygotował się do wykonania zlecenia, zadbał o właściwą konfigurację zestawu transportowego i wymagane dokumenty.