Renault Puncher spotkane przy pracy w Polsce – to nowatorski, mało znany model

Ciężarowa oferta Renault z przełomu wieków wydaje się być w Polsce doskonale znana. W końcu modele Mascott, Midlum, Premium i Magnum występowały u nas niemal na każdym rogu. A jednak, był też w tej ofercie model, który zarówno w naszym kraju, jak i w wielu innych państwach Europy, uniknął większej popularności, a wręcz może dzisiaj wzbudzać bardzo duże zaskoczenie. Ciężarówką tą jest Renault Puncher, które możecie zobaczyć na powyższym zdjęciu, wykonanym przez laweciarza Damiana w miejscowości Zawadzkie, w województwie opolskim.

Powiem szczerze, że sam musiałem sprawdzić co to za konstrukcja. Dowiedziałem się przy tym, że Puncher był produkowany w latach 1995-2009 i stanowił pierwszą ciężarówkę niskowejściową z oferty marki Renault. W praktyce oznacza to, że Francuzi pokazali ten pojazd jeszcze przed Mercedesem Econicem, uważanym za twórcę całego niskowejściowego segmentu. Wskazuje to również, że Puncher zadebiutował na rynku jeszcze przed popularną „Premiumką”, podwoziowo mogąc wywodzić się z kultowego modelu G/Manager.

Wersja z początku produkcji:

Fot. Wikimedia, CC BY-SA 3.0, Kevin.B

Wersja po modernizacji:

Przykładowe zdjęcie wnętrza, rocznik 2009:

Patrząc na zdjęcia egzemplarzy z początku produkcji, łatwo sobie wyobrazić jak ogromne wrażenie robiły one na ulicach. Puncher wyglądał bowiem bardzo nowocześnie, a duża była w tym zasługa francuskiej firmy Ponticelli. To właśnie ona stworzyła omawiane nadwozie, w oparciu o konstrukcje z autobusów do ruchu lokalnego. Tutaj od razu też podkreślę, że początkowo Puncher był też sprzedawany po prostu pod autobusową marką Ponticelli. Z biegiem czasu zaczął jednak dominować znaczek Renault, a niskowejściowy model upodabniał się do innych modeli tej firmy, w tym zwłaszcza do wspomnianego Premium. Nastąpiło to zwłaszcza po modernizacji z 2004 roku, gdy w Renault Puncher można było znaleźć elementy wnętrza oraz napędu znane właśnie z „Premiumek”. Dla przykładu, pod koniec produkcji bardzo popularna była wersja z 320-konnym silnikiem Euro 5, z serii DXI. A skoro już o końcu produkcji mowa, to po roku 2009 Renault Puncher zostało zastąpione przez Renault Access, później zwane też Gamą D Access. Ten pojazd jest jednak nieco zmodyfikowanym, brytyjskim Dennisem Eagle, bardzo popularnym w wyspiarskiej branży komunalnej.

Renault Gamy D Access w Polsce (opisywane tutaj):

Dennis Eagle:

Dlaczego natomiast Renault Puncher jest dzisiaj tak mało znane? Powód jest bardzo prosty – jego sprzedaż praktycznie nie wykraczała poza Francję. Niemniej w międzyczasie używane, francuskie egzemplarze nieco rozjechały się po świecie i można je spotkać także w innych częściach Europy. Przykładem jest tutaj częstochowska firma Strach i Synowie, zajmująca się zbiórką odpadów między innymi we wspomnianym Zawadzkiem. Przedsiębiorstwo to już kilkanaście lat temu importowało do polski używane ciężarówki niskowejściowe, mając w swojej flocie nawet Renault Puncher z początku produkcji (zdjęcie znajdziecie tutaj). Dzisiaj można tam natomiast spotkać wersję z końca produkcji, już z atrapą chłodnicy zwaną „uśmiechem Paryża”. To właśnie ten pojazd wystąpił na zdjęciu z samej góry artykułu.