Przedniorozładunkowa „gruszka” z Cumminsem na wodór – testy w normalnym użytku

W amerykańskiej firmie Edge Materials, zajmującej się dostawami betonu, trwają przygotowania do obioru jednej z najbardziej specyficznych ciężarówek na świecie. Będzie to rozładowywana przodem betonomieszarka z silnikiem spalinowym na wodór.

Zacznę od małego wyjaśnienia. Otóż betoniarki z systemem przedniego rozładunku to typowo amerykański wynalazek, znany na tamtejszym rynku od lat. Pojazdy te mają „gruszki” ustawione tyłem do przodu, leje spustowe rozkłada się w nich przed kabinami, a silniki montowane są na tylnym zwisie, pod zupełnie oddzielnymi nadwoziami. Główną zaletą takiego układu ma być łatwe podjeżdżanie na precyzyjne rozładunki, a przy okazji też duża stabilność, dzięki korzystniejszemu rozłożeniu masy. Za to wadą okazuje się bardzo wysoka cena, gdyż nie da się tutaj wykorzystać żadnego z masowo produkowanych podwozi. Dlatego przedniorozładunkowe pojazdy oferowane są tylko przez niszowe, specjalistyczne marki, takie jak na przykład amerykański Terex.

To właśnie Terex ma być dostawcą ciężarówki zapowiedzianej już na wstępie. Jest to efekt porozumienia, które firma zawarła z producentem silników Cummins oraz wspominaną betoniarnią Edge Materials. Przy tym Terex dostarczy podwozie wraz z zabudową, Cummins zamontuje w nim 15-litrowy silnik przystosowany do spalania wodoru, a Edge Materials wdroży tę ciężarówkę do realnego, testowego użytku. Wszystko ma rozpocząć się w trzecim kwartale bieżącego roku, a codzienną pracą przeniorozładunkowego wodorowca będzie obsługa budów w okolicach miasta Indianapolis, a więc 2,5-milionowej metropolii.

Testowaną jednostką, zamontowaną na tylnym zwisie, będzie Cummins X15H. Jest to silnik bezpośrednio wywodzący się z popularnych turbodiesli, jakie na całym świecie trafiają do samochodów ciężarowych różnych marek. Wodorowa wersja ma jednak przeprojektowaną „górę” oraz inny osprzęt, dzięki czemu do cylindrów może trafiać wodór, a nie olej napędowy. Coś takiego ma być stosunkowo prostym sposobem na wyeliminowanie gazów cieplarnianych, bez wielkich kompromisów w zakresie osiągów. Tankowanie wodoru potrwa bowiem tylko 15 minut, moc maksymalna może wynosić od 400 do 530 KM, a maksymalny moment obrotowy to 2600 Nm.

Więcej o Cumminsie X15H przeczytacie w następującym artykule: Nowatorski 15-litrowy Cummins dla ciężarówek – „górę” dobierzesz sobie do paliwa. Za to na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć starsze Terexy z firmy Edge Materials, jeszcze z klasycznymi silnikami na olej napędowy. Fotografie przedstawiają wykorzystanie ich przy pracy.