W nawiązaniu do tekstu:
Elektryczne ciężarówki wprost zalały targi w Hanowerze – przegląd od stoiska do stoiska
Wrześniowe targi IAA Transportation 2022 w Hanowerze były bardzo wyraźnym sygnałem – najwyższa pora przyzwyczajać się do myśli o ciężarówkach elektrycznych, gdyż to ewidentnie w nich producenci dostrzegają przyszłość branży. Teraz podobny sygnał mamy zaś z sektora budowlanego, za sprawą trwających od dzisiaj targów Bauma 2022 w Monachium.
Poza całą masą elektrycznych maszyn budowlanych, pojawiły się też elektryczne ciężarówki. Doskonałym przykładem jest tutaj marka Mercedes-Benz, która oparła swoje stoisko właśnie na pojazdach zasilanych prądem. Uwzględniając zaś bardzo silną pozycję tej firmy w budowlanym transporcie, może się to wydawać decyzja szczególnie symboliczna.
Co jednak konkretnie pokazali Niemcy, by przekonać budowlańców do jazdy na prądzie? Jednym z najbardziej promowanych pojazdów był Mercedes-Benz eActros Long Haul, czyli elektryczny ciągnik siodłowy z dalekobieżną kabiną i około 300-kilometrowym zasięgiem. Z myślą o targach Bauma 2022 pojazd ten otrzymał elektryczną przystawkę mocy, a także hydraulikę marki Meiller, zamontowaną za kabiną. W ten sposób więc pokazano, że elektryczny ciągnik może ciągać także wywrotki.
Nie da się ukryć, że eActrosem Long Haul w jakikolwiek teren nie wjedziemy. Do tego typu zadań ma nadawać się bardziej Arocs, którego na targach po raz pierwszy zaprezentowano w elektrycznej wersji. Jak na razie jest to jeszcze prototyp, z początkiem małoseryjnej produkcji zapowiedzianym dopiero na koniec przyszłego roku. Firma podała jednak cały szereg szczegółów technicznych, a także przywiozła ten pojazd wraz z działającą zabudową.
Elektryczny Arocs ma oferować 408 KM mocy stałej i około 550 KM chwilowej mocy maksymalnej. Pomimo bardzo gęsto zabudowanej ramy, przy nadwoziu zamieszczono baterie wystarczające na około 200 kilometrów jazdy. Elektryczna przystawka mocy zasili przy tym zabudowę do przewozu betonu, o 9 m3 pojemności, a wśród innych możliwości wykorzystania mają być również nadwozia samowyładowcze. Co też ciekawe, pod względem podwozia jest to pojazd o faktycznie terenowym pochodzeniu. Zachowano w nim bowiem osie ze spalinowego Arocsa, o wzmocnionej konstrukcji, ze zwolnicami.
Jeśli natomiast chodzi o lżejszy transportu, to tutaj na Baumę 2022 przywieziono Fuso eCantera. Ten japoński kuzyn Mercedesów, również sprzedawany w wersji elektrycznej, jest prezentowany w wersji 8,55-tonowej, z hakową wywrotką marki Unsinn zasilaną poprzez mechaniczną przystawkę mocy. Pojazd ten wyposażony w 3-osobową kabinę, jego ładowność to 3,65 tony, a średni wariant baterii ma zaoferować 140 kilometrów zasięgu.