Prawo jazdy na ciężarówki w wieku 17 lat – Parlament Europejski dał pierwszą zgodę

Dokładnie rok temu Komisja Europejska zaprezentowała projekt zmian w przepisach dla kierowców. Uwzględniał on między innymi możliwość uzyskiwania kategorii C lub C+E przez osoby w wieku 17 lat. Wczoraj nowe przepisy zbliżyły się zaś do wejścia w życie, za sprawą akceptacji udzielonej przez Parlament Europejski.

Projekt zakłada, by zarówno kategoria B, jak i kategorie C i C+E, były możliwe do uzyskania już po 17. urodzinach. W tak młodym wieku można by też rozpocząć pracę w transporcie, pod warunkiem, że byłoby to prowadzenie w podwójnej obsadzie, pod okiem doświadczonej osoby. Za to po osiągnięciu pełnoletniości młody kierowca mógłby rozpocząć jazdę w pojedynkę, dzięki powyższemu systemowi mając już za sobą rok doświadczenia.

Powyższy system dobrze wpasowałby się w system szkolnictwa zawodowego między innymi w Polsce. Osoby, które pójdą do szkół w 6. roku życia, mogą bowiem skończyć „szkołę branżową I stopnia” w wieku 17. lat. Dotyczy to także profilu „kierowca-mechanik”, gdzie program może obejmować kurs na kategorię C, a nawet na kwalifikację wstępną. Wyjaśniałem to w następującym artykule: Szkoła średnia dla przyszłego kierowcy ciężarówki: oferta, program i prawo jazdy

Wśród zaakceptowanych przez Parlament Europejski zmian jest też bardziej indywidualne ocenianie przeciwskazań medycznych do prowadzenia pojazdów. Więcej ma być w tym praktycznych tekstów, mniej tak zwanej „własnej oceny”.

Parlament Europejski zgodził się też na wprowadzenie elektronicznych praw jazdy, przechowywanych na smartfonach w formie aplikacji. Dokumenty tego typu miałyby być uznawane na terenie całej Unii Europejskiej. W praktyce coś takiego ułatwiłoby też przekazywanie informacji o zatrzymaniu uprawnień w danym państwie unijnym.

Poza tym Parlament Europejski opowiedział za rozszerzeniem szkoleń dla kierowców o nowe elementy. Więcej miejsca miałoby się tam poświęcać ochronie pieszych i rowerzystów, a także wykorzystaniu nowych systemów elektronicznych w samochodach. Obowiązkowa miałaby być także edukacja w zakresie jazdy w śliskich warunkach.

Kiedy nowe przepisy mogą wejść w życie? Tego nie da się jeszcze dokładnie określić. Konieczne jest bowiem jeszcze jedno głosowanie w Parlamencie Europejskim (po wyborach zaplanowanych na czerwiec), a następnie też uzyskanie porozumienia między Parlamentem Europejskim a Radą Unii Europejskiej. Może być to więc kwestia miesięcy lub lat.


Samochód ze zdjęcia opisywałem w następującym artykule: Pierwsza w Polsce ciężarówka egzaminacyjna bez manuala, z kamerą i z tylnym oknem