Polska rodzina kupiła Iveco Daily i ruszyła nim w podróż dookoła świata – to specjalistyczna wersja 4×4

Przygody opisywanych podróżników możecie śledzić na Facebooku, pod tym adresem.

W 2016 roku pewna rodzina z Warszawy sprawiła sobie nowe Iveco Daily. Magdalena oraz Paweł Małeccy wybrali specjalistyczną konfigurację 55S17W 4×4, mając przy tym bardzo konkretny plan. Dostawcze Iveco miało przekształcić się w samochód wyprawowy, a następnie przewieźć ich dookoła świata.

Małeccy odbywają podróż w trzy osoby, wraz ze swoją pięcioletnią córką Julką. Przygotowania do wyprawy rozpoczęli zaś trzy lata temu, kompletując między innymi szeroko rozumiane wyposażenie. Dla przykładu, podróżnicy zostali wyposażeni nawet w oficjalny komputer diagnostyczny Iveco Easy, przechodząc profesjonalne szkolenie z jego obsługi.

Trzeba tutaj pamiętać, że na trasie Daily 4×4 spotka się z najróżniejszymi warunkami. Choć jest to samochód najnowszej generacji, jego układ paliwowy będzie musiał znieść olej napędowy niezgodny z europejskimi normami. Zdarzą się również przejazdy na bardzo dużych wysokościach, a więc przy silnie rozrzedzonym powietrzu. Sporo na temat przygotowań mówi też sam Paweł Małecki, w swojej poniższej wypowiedzi:

Wiele godzin spędziliśmy na wyborze materiałów, wyposażenia i rozwiązań polecanych przez innych podróżników. W dużej mierze opieraliśmy się na książce Ulricha Dolde o budowaniu motorhome na ciężarówce 4×4. Zdecydowaliśmy się na zakup podwozia IVECO Daily 4×4 z 2016 roku. W kolejnym kroku zajęliśmy się zaprojektowaniem nadwozia, które w pełni spełni nasze oczekiwania.

Finalnie nasz pojazd stanowi zabudowę mieszkalną i został wyposażony we wszystko, co potrzeba do zwiedzania świata – miejsce do spania i pracy, kuchnię, nowoczesną toaletę wraz z prysznicem, lodówkę oraz pralkę. Cała konstrukcja została pomysłowo zagospodarowana – zbiorniki na wodę pitną i szarą rozlokowano płasko pod podłogą zabudowy w celu najlepszego rozłożenia środka ciężkości. Na tylnym zwisie pojazdu zamontowano specjalną demontowaną skrzynię pozwalającą bezpiecznie przewozić dwa elektryczne rowery dla naszej trójki.

Ja od siebie jeszcze dodam, że Iveco Daily 4×4 to samochód doskonale przygotowany do jazdy w terenie. Fabrycznie możemy otrzymać przekładnie z nawet 24 biegami do jazdy do przodu! Więcej na ten temat przeczytacie tutaj, w artykule zawierającym moje wrażenia z jazdy w terenie.

A oto rzecz najważniejsza, czyli zdjęcia zabudowy: