Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Oławie
W miniony poniedziałek Starostwo Powiatowe w Oławie (woj. dolnośląskie) zorganizowało konferencję plenerową pod hasłem „Bezpieczeństwo w transporcie ciężarowym”. Nie brzmi to może zbyt porywająco, ale bliższe przyjrzenie się temu wydarzeniu na pewno wywoła mnóstwo emocji. Sprawa po raz kolejny dotyczyła bowiem lodu zbierającego się na naczepach.
Jednym głównych punktów wydarzenia było przekazanie oławskim policjantom specjalnych luster na wysięgnikach. Urządzenia te będą służyły do kontrolowania obecności lodu lub śniegu na naczepach, więc w najbliższym czasie można spodziewać się lokalnych akcji prowadzonych w tym zakresie. Co więcej, również w czasie konferencji potwierdzono, że mandat za jazdę z oblodzonym lub zaśnieżonym dachem wrósł w nowym taryfikatorze aż sześciokrotnie, do maksymalnie 3000 złotych.
Jak natomiast kierowcy mają tego odladzania lub odśnieżania dokonać? Tutaj pojawia się kolejny element konferencji, którym była prezentacja profesjonalnej rampy dla kierowców, zamontowanej na bazie firmy PKS Oława. Urządzenie to zostało przedstawione jako recepta na bezpieczeństwo, a jednocześnie też na unikanie wyjątkowo wysokich mandatów. Dla zarządców dróg, parkingów lub nawet firm transportowych faktycznie może być to bardzo dobry przykład i tym samym cieszy fakt, że ktoś zaczyna takie rampy promować. Choć z punktu widzenia kierowców może być to też forma zakrzywiania obrazu. Nigdzie w podsumowaniu konferencji bowiem nie wspomniano, że takie rampy pozostają w Polsce ogromną rzadkością i że po opuszczeniu bazy kierowcy muszą sobie radzić innymi metodami, często niebezpiecznymi lub po prostu nie do końca skutecznymi.
Jako że to już kolejny tekst na ten temat w bardzo krótkim czasie, poniżej zamieszczam też linki do trzech poprzednich artykułów. Wszystkie z nich pochodzą z listopada:
Lód spadł z naczepy na auto osobowe – czy dmuchana ściągaczka mogłaby pomóc?
3000 zł mandatu za lód na dachu naczepy – również i tutaj zmienił się taryfikator
Jeszcze jedno narzędzie do usuwania lodu z naczep – to projekt polskiego przewoźnika