Pogrzeb z użyciem ciągnika siodłowego – przykłady rozwiązań oraz polskie przepisy

1 listopada myśli wielu osób skupione są na tych, którzy już odeszli. Dlatego postanowiłem przygotować dzisiaj krótki artykuł, który skupi się na ostatnich pożegnaniach, wykonywanych w branży transportowej, z udziałem ciężarówek.

Są kraje, gdzie zjawisko to przerodziło się wręcz w całą gałąź sektora pogrzebowego. Zwłaszcza w Holandii oraz Belgii można znaleźć przedsiębiorstwa wyspecjalizowane w transportowych uroczystościach, oferujące wynajem specjalnych platform, profesjonalnie przygotowanych do przewozu trumien. Konstrukcje te montuje się na tylnych podestach ciężarówek, co w praktyce umożliwia zorganizowanie ostatniego pożegnania z udziałem właściwie dowolnego ciągnika. Może to być na przykład ciężarówka prowadzona w przeszłości przez zmarłego, czy też samochód z jego byłej firmy transportowej. Taka metoda jest też stosunkowo niedroga (jak na lokalne realia), z kosztami rzędu 200-300 euro za dobowy wynajmem.

Przykład holenderskich ofert:

W samej Holandii znajdziemy też bardziej kompleksową usługę, w postaci wynajmu kompletnej ciężarówki pogrzebowej, z profesjonalnym kontenerem do przewozu trumny, a na życzenie nawet z kierowcą. Przez lata oferowano do tego celu bardzo charakterystyczną Scanię serii 4 Torpedo, oficjalnie zarejestrowaną jako pojazd pogrzebowy. „Czwórka” niedawno trafiła jednak na sprzedaż i dzisiaj natomiast taki sam kontener można wynająć w parze z nowszą Scanią serii S, wyposażoną w silnik V8 oraz układ osi 6×2.

Jak natomiast wyglądają takie możliwości w Polsce? Niestety, u nas nie tylko nie spotkałem się z takimi ofertami, ale też pojawiają się pewne ograniczenia prawne, zapisane w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia „w sprawie wydawania pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich”. Można się tam dowiedzieć, że przewóz ciała w trumnie musi być wykonywany pojazdem specjalnym, z pogrzebowym przeznaczeniem wpisanym w dokumenty. Trzeba to też potwierdzić „trwałymi” oznaczeniami na nadwoziu. O ile więc można by skorzystać z kompletnej ciężarówki pogrzebowej, oficjalnie do tego celu przeznaczonej, to wynajem samej platformy i umieszczenie trumny na dowolnym ciągniku siodłowym może być uznany po prostu za nielegalny. Podkreślam, że dotyczy to przewozu trumny, jako że w przypadku urn powyższe ograniczenia nie obowiązują.

Wymagania techniczne i sanitarne (źródło: gov.pl):

Środek transportu drogowego przeznaczony do przewozu zwłok i szczątków ludzkich powinien spełniać następujące wymagania techniczne i sanitarne:

  • być trwale oznakowany w sposób wskazujący na jego przeznaczenie,
  • posiadać kabinę kierowcy odizolowaną od części przeznaczonej na umieszczenie zwłok albo szczątków ludzkich,
  • posiadać zabezpieczenie przed przesuwaniem się trumny lub pojemnika na zwłoki albo szczątki ludzkie podczas przewozu,
  • posiadać podłogę w części przeznaczonej na umieszczenie trumny lub pojemnika na zwłoki albo szczątki ludzkie wykonywaną z materiałów łatwo zmywalnych i odpornych na działanie środków dezynfekujących,
  • posiadać wydzielone miejsce na przechowywanie środków dezynfekcyjnych, sprzętu myjąco-czyszczącego oraz jednorazowych rękawic ochronnych.

Ponadto odnośnie środka transportu drogowego przeznaczony do przewozu zwłok i szczątków ludzkich:

  • Nie dopuszcza się montażu miejsc siedzących w części przeznaczonej na umieszczenie zwłok albo szczątków ludzkich.
  • Po każdorazowym przewiezieniu zwłok albo szczątków ludzkich przeprowadza się dezynfekcję środka transportu w części przeznaczonej na ich umieszczenie.
  • Do dezynfekcji stosuje się preparaty o działaniu bakteriobójczym, wirusobójczym i grzybobójczym.
  • Zabrania się zewnętrznego mycia środka transportu drogowego przeznaczonego do przewozu zwłok i szczątków ludzkich w miejscach przypadkowych i prowizorycznie zorganizowanych myjniach.
  • Środek transportu drogowego powinien być zarejestrowany jako pojazd specjalny zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.