Pięć chińsko-rumuńskich ciągników z polskimi naczepami – ATP Truston i wywrotki Mega

Chińskie ciągniki z rumuńskiego montażu, a do tego polskie naczepy samowyładowcze – tak nietypowe połączenie pojawiło się ostatnio w Rumunii, i to od razu w pięciu egzemplarzach.

Prezentowane zestawy dostarczono w połowie lutego do jednego z rumuńskich przedsiębiorstw z branży budowlanej. Będą one wykonywały transporty kruszyw po utwardzonych drogach i dlatego też tylnozsypowe wywrotki podpięto do typowo szosowych ciągników 4×2, wyposażonych w standardową wysokość podwozia, niskie kabiny sypialne oraz 480-konne silniki.

Te wywrotki mogą wyglądać dla nas znajomo, jako że jest to sprzęt polskiej marki Mega, mającej swój zakład produkcyjny w Nysie. Za to ciągniki wymagają nieco dłuższego wyjaśnienia. Okazuje się to bowiem jedna z pierwszych flot, do których trafiła większa ilość ciągników siodłowych ATP Truston. Jest to sprzęt montowany w Rumunii, w mieście Baia Mare, choć wywodzi się on z Chin, będąc tak naprawdę rumuńską wersją Shacmana X3000. Ten Shacman to natomiast połączenie głęboko zmodernizowanej kabiny z MAN-a F2000, 12,5-litrowego silnika Euro 6 chińskiej marki Weichai i 16-biegowej przekładni chińskiej marki Fast Gear (zautomatyzowanej lub manualnej).

Dla wyjaśnienia dodam, że rumuńska montownia Shacmanów, znana pod marką ATP Trucks, działa od 2022 roku. Jak na razie firma skupia się głównie na klientach z branży budowlanej, zdobywając pewną popularność na rynku czteroosiowych podwozi pod wywrotki, betoniarki i pompy do betonu. Niemniej od ubiegłego roku pojawiają się też pierwsi klienci na ciągniki. Te są dostępne wyłącznie w wersji 4×2, z niskim lub podwyższonym dachem, a także z silnikami o mocy 430 lub 480 KM. Wyposażenie ma być w pełni zgodne z unijnymi normami, za co odpowiadają głównie sami Chińczycy, choć pewna ilość poddostawców znalazła się też wśród firm z Rumunii. Zresztą, ATP Trucks kładzie duży nacisk na to, by jego produkty były określone mianem krajowych, a więc rumuńskich. Szerzej wyjaśniałem to w ubiegłorocznym artykule: Rumuni zaczynają kupować „krajowe” ciężarówki – pierwsze floty z ATP Truston

Przykładowe zdjęcia wnętrza: