Parkingi dla ciężarówek w Niemczech: 500 miejsc w 8 lat, jeśli znajdą się działki

Niemieckie doniesienia o parkingach dla ciężarówek to właściwie nigdy nie są dobre wieści. Nawet gdy sprawa ma już pozytywny początek, zwykle stoją za nią jakieś pesymistyczne wnioski – wszystko okazuje się wyjątkowo drogie, nikt nie chce oddać gruntów, a statystyki wyglądają coraz gorzej. Wystarczy zresztą spojrzeć na poniższe nagłówki, a już wiadomo o co chodzi:

40 tys. brakujących miejsc dla ciężarówek – parkingi w Niemczech w 2023 roku

Dlaczego Niemcy nie budują nowych parkingów dla ciężarówek, na przykładzie z A10

Parkingi dla ciężarówek a gleby brunatne – jak Niemcy blokują projekty przy drogach

Dwa niemieckie parkingi ulepszone za 10 mln euro – jak wyglądają i ile mają miejsc

I tak dochodzimy do najnowszej informacji. Państwowa spółka zarządzająca niemieckimi autostradami, Autobahn GmbH, zapowiedziała plan rozbudowy parkingów przy autostradach A5 oraz A8. W okolicach miast Rastatt oraz Karlsruhe chce się przygotować ponad 500 dodatkowych miejsc postojowych, dodatkowo wyposażając je w systemy inteligentnego zarządzania.

W ramach tej ostatniej obietnicy wymienia się przede wszystkim parkingi kolumnowe. Ciężarówki mogą być więc parkowane jedna za drugą, zgodnie z zadeklarowanymi przez kierowców godzinami zakończenia pauzy (szerzej wyjaśniałem tutaj). Można się też spodziewać tablic informujących o ilości miejsc oraz bardziej dopracowanych drogowskazów.

Przykład działania parkingu kolumnowego (A5)

Wszystko to brzmi jak naprawdę dobre wiadomości. Ponad 500 nowych miejsc na pewno się przyda, znacznie poprawiając komfort pracy kierowców. Problemy są jednak dwa, i to niestety z gatunku bardzo poważnych. Po pierwsze, ten entuzjastyczny plan otrzymał okres realizacji do 2030 roku. Kierowcy będą więc czekali nawet osiem lat, a w międzyczasie potrzeby parkingowe jeszcze bardziej wzrosną.

Druga sprawa to natomiast grunty, które nadal bardzo trudno uzyskać. Władze landu Baden-Württemberg przyznają, że gminy nie chcą oddawać działek pod budowy parkingów. Nie przynosi to im bowiem większych wpływów w podatkach, a za to przynosi nowe zanieczyszczenia i wzbudza sprzeciw mieszkańców. By więc zrealizować plany wymienione powyżej, landowe władze skierowały zapytania do niemal stu gmin położonych przy autostradach. Spośród nich jakąkolwiek gotowość do rozmów wyraziło zaledwie dziesięć.