Pamięć o Pekaesie: jubileusz, izba pamięci i poszukiwania wzoru na plandekę

Od ubiegłego roku firma o nazwie Pekaes oficjalnie już nie istnieje. Przedsiębiorstwo zostało wchłonięte przez francuską grupę Geodis, przyjmując przy tym także jej nazwę (więcej na ten temat tutaj). Niemniej pasjonaci oraz byli pracownicy firmy dbają o pamięć o dawnych czasach, robiąc to na różne sposoby.

Zacznę od tego, że 10 czerwca bieżącego roku byli pracownicy Pekaesu spotkają się, by wspólnie świętować 65. rocznicę powstania firmy. Impreza będzie miała miejsce w Zbrudzewie pod Śremem, w województwie wielkopolskim, a jej organizatorem jest Stowarzyszenie Pracowników i Sympatyków PMPS Pekaes Warszawa. Osoby zainteresowane udziałem mogą znaleźć niezbędne informacje na facebookowej stronie organizacji, pod tym linkiem.

Tutaj od razu przypomnę, że ta sama organizacja utrzymuje oraz rozwija Izbę Pamięci Pekaes Warszawa, znajdującą się w Parku Miejskim w Śremie (zdjęcie nad tekstem). To miejsce pełne historycznych zdjęć, modeli oraz innych pamiątek, często odwołujących się na przykład do tras między Europą a Bliskim Wschodem. Gdyby więc ktoś chciał tę izbę zwiedzić i posłuchać wspomnień dawnych kierowców, może umówić się na jeden z weekendowych dyżurów, również ogłaszanych na powyższej, facebookowej stronie.

Trzecią sprawą jest historyczny zestaw, który odda hołd drogowej legendzie lat 90-tych i jest przygotowywany właśnie na jubileuszową imprezę. To Volvo FH12 pierwszej generacji, odmalowane już w barwy Pekaes Warszawa, a obecnie czekające na historyczną naczepę, pochodzącą z tego samego okresu. Odpowiedni pojazd udało się zakupić i kończy on aktualnie remont, ale niestety problemem pozostaje kwestia plandeki. Trwają bowiem poszukiwania oryginalnego wzoru graficznego, który będzie można przekazać do produkcji. Jeśli więc ktoś zna firmę, która wytwarzała w przeszłości plandeki dla Pekaesu i może mieć odpowiedni wzór w swoim archiwum, bardzo proszony jest o kontakt ze stowarzyszeniem lub zgłoszenie się po prostu do mnie ([email protected]).

Tak ma wyglądać historyczny zestaw:

Zdjęcia ciągnika, opisywanego już  tutaj oraz tutaj: