transfactor3665
Opublikowane 27 Wrzesień, 2017

Oś z potrójnym ogumieniem oraz oponami 155/70 R12 – dzięki niej ciężarówka będzie bardzo niska

daf_2800_ginaf_van_swieten_silnik_pod_podloga_lotniczy

W nawiązaniu do tekstu:

Lotnicze DAF-y z kabinami o długości 1,33 metra – ich historia oraz egzemplarz odkryty na Ukrainie

Jak pokazuje powyższy przykład, Holendrzy są mistrzami w konfigurowaniu ciężarówek do transportu kontenerów lotniczych. Dlatego też to właśnie z Holandii przyszła odpowiedź na transportowe zjawisko, którym jest masowe korzystanie z kontenerów lotniczych o wysokości 163 centymetrów.

Ktoś mógłby pomyśleć, że 1,63 metra to wartość, która już uniemożliwia piętrowanie ładunku. W końcu dwa takie kontenery mają łącznie 3,26 metra wysokości, przez co podłoga ładowni musiałaby znajdować się na wysokości maksymalnie 74 centymetrów. A jednak, holenderski producentów zabudów Veldhuizen Wagenbouw przygotował właśnie wynalazek, który pozwoli także na takie przewozy, tworząc rekordowo niskie ciężarówki.

Wynalazkiem tym jest oś przygotowana pod aż potrójne ogumienie. Na każdym krańcu mamy tutaj trzy specjalistyczne felgi, a na nich opony o rozmiarze 155/70 R12. Swoją drogą warto dodać, że dotychczas opony w takim rozmiarze stosowano wyłącznie w naczepach ciąganych przez auta dostawcze, w ramach kategorii B+E. Po nam jednak aż trzy koła? Wszystko odnosi się do wytrzymałości ogumienia.

Dwa zdjęcia, a pod nimi dalsza część tekstu:

veldhuizen_podtrojne_kola_1 veldhuizen_podtrojne_kola_2

Aby piętrować 163-centymetrowe kontenery, po prostu trzeba stosować tak małe koła, jak 155/70 R12. Aby natomiast oś miała na tych kołach jakkolwiek sensowną nośność, trzeba tutaj zamontować aż trzy opony na każdym boku, a nie standardowe dwie. Mówiąc bardziej konkretnie, dopiero sześć opon typu 155/70 R12 pozwoliło wydać homologację osi na 5 ton. To zaś wartość wystarczająca, aby wozić kontenery lotnicze bez martwienia się o przeładowanie.

Veldhuizen Wageonbouw zapowiada, że pokaże swoją sześciokołową oś na amsterdamskich targach MobiliteitsRAI 2017, między 19 a 21 października. Firma zapowiada też, że opisywany wynalazek będzie stosowany nie tylko w zabudowach pod kontenery lotnicze, ale także w pojazdach do przewozu na przykład maszyn budowlanych. Zapowiada się więc seria naprawdę ciekawych pojazdów.

O innych wynalazkach firmy Veldhuizen przeczytacie tutaj.

Przykład kontenera wysokiego na 163 cm:

kontener_lotniczy_163_cm

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 4 komentarzy

  1. Jacek napisał(a):

    Czego to holendrzy niewymysla, napala sie trawy i maja takie pomysly

  2. Piotr napisał(a):

    A nie prosciej bylo by pozwolic jeździć wyższym samochodom tak jak ma to mjejsce w Szwecji

  3. 1228 napisał(a):

    DeRoyy ciąga przyczepy na takich kołach. Dziś widziałem.

Odpowiedz