rekrutuj 40ton665
Opublikowane 27 Wrzesień, 2017

Zamiast ciężarówek, wózki w tunelach – Szwajcaria chce przenieść 40 proc. przewozów pod ziemię

szwajcaria_transport_pod_ziemia

Szwajcarzy mają pomysł na wyeliminowanie samochodów ciężarowych ze swojego krajobrazu. I wcale nie chodzi tutaj o żadną akcję typu “Tiry na tory”, lecz mowa jest o projekcie znacznie bardziej zaawansowanym technicznie. Pod nazwą Cargo Sous Terrain chce się bowiem wozić ładunki pod ziemią.

Do 2045 roku w Szwajcarii ma funkcjonować sieć 450 kilometrów tuneli, które połączą najważniejsze miasta w kraju. Przygotowanie tego systemu będzie kosztowało aż 29 miliardów euro (33 mld franków), ale za to podziemne transport powinny przejąć 40 proc. ładunków wożonych przez obecnie ciężarówki. Co więcej, Szwajcaria zdobyła już pierwszych inwestorów, którymi są firmy ubezpieczeniowe oraz duże sieci marketów. Mowa tutaj o firmach Coop, Migros, Helvetia Versicherungen oraz Schweizerische Mobiliar, które łącznie przekażą 22,5 miliona franków.

Jak będzie wyglądał ten podziemny transport? Tunele mają być umieszczone około 50 metrów pod ziemią i będą obsługiwane przez wózki z kontenerami, wyposażone w autopilota. W ten sposób zamierza się wozić najróżniejsze typy ładunków, od mrożonek, po materiały budowlane. Kiedy natomiast ruszą pierwsze transporty? Do 2030 roku ma być gotowe pierwsze 70 kilometrów, kosztujące trzy miliardy franków i łączące Zurych oraz Härkingen-Niederbipp.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 7 komentarzy

 1. Kajus napisał(a):

  Oni potrzebują miliardy a ileś firm się złożyło na kilka milionów? No to raczej nie wyrobią się w terminie.

 2. G hmm kk napisał(a):

  Kiedyś pisałem że przyszłość to podziemny transport jakimiś taśmociągami. Ciężarówek i tak będzie więcej bo zwiększy się zapotrzebowanie na transport towarów.

 3. dono napisał(a):

  Koleja nie prosciej? Nie bedzie trzeba wszystkiego spuszczac i potem lewarowac 50m gora-dol. Jak ichni importowany Szwed wsadzi niespodzianke do takiego kontenera, to mamy zablokowany caly transport na pare tygodni – usuniecie zawalu, wzmocnienie stropu, ponowne ulozenie torow etc. Dopiero wtedy beda szukac kierowcow?

 4. Pawel / kierowca napisał(a):

  Fajne maja plany ale do 2050 roku przemysl i zapotrzebowanie na towary tak sie rozwinie ze napewno bedzie wiecej ciezarowek jezdzilo niz obecnie.Zamiast walic miliardy na tunele lepiej zainwestowac w ekologiczne i elektryczne pojazdy.

 5. gtdh napisał(a):

  w zasadzie nie bardzo wiem gdzie tkwi różnica między tym tunelem a po prostu torami normalnymi. taniej jest położyć tysiące kilometrów normalnych torów dla przewozu nawet mniejszymi wagonami – niż kopać tunele. sens żaden. chcecie zmniejszyć hałas i zanieczyszczenie to po prostu projektujcie ciche rozwiązania. wózki nie muszą jeźdźić na metalowych kołach mogą jeździć na poduszkach magnetycznych bezszelestnie – silnik może być elektryczny nie musi wyć i ryczeć – może nie być go wcale słychać – walor widokowy – można malować pojazdy z wagonami na ładne kolory wtapiające się w tło bądź nawet każdy inaczej – walor szpetny widokowy zamieniamy na dzieło sztuki – same plusy. naprawdę – tunele pod miastami to przyszłość ale nie dla towarów bo te mogą śmigać torami do centrów przeładunkowych na rogatkach miast – takie tunele to dla samochodów osobowych i autobusów by zostawić miejsce na parkingi oraz parki ławki chodniki. albo odwrotnie puścić parkingi pod ziemię a na ziemi tworzyć jezdnie i chodnki bez żadnych miejsc postojowych.

 6. asdf napisał(a):

  Ne tylko tu człowiek przestaje być potrzebny.
  Zaklinacze parkingowi nie zmienią tych trendów.
  “Towar sam się zawiezie” 🙂

Odpowiedz