rekrutuj 40ton665
Opublikowane 27 Wrzesień, 2017

Scania również miała uczestniczyć w nielegalnej zmowie cenowej – kara wynosi aż 880 milionów euro

kartel_normy_euro

Aktualizacja w temacie:

Scania odwołuje się od wyroku Komisji Europejskiej – Szwedzi twierdzą, że nie uczestniczyli w zmowie


Ponadto rok temu sześciu europejskich producentów ciężarówek zostało ukaranych za udział w nielegalnej zmowie cenowej. Komisja Europejska nałożyła na nich gigantyczne kary, łącznie liczące niemal 3 miliardy euro. Dlaczego jednak firm było sześć, a nie siedem? Wszystko przez dodatkowe dochodzenie, które trzeba było przeprowadzić w sprawie Scanii.

Właśnie to dochodzenie, dotyczące udziału firmy Scania, zostało teraz zakończone. Komisja Europejska wydała więc swój wyrok, w którym uznaje Scanię winną udziału w nielegalnym konsultowaniu cen z konkurencją. Z tego też powodu Scania ma zapłacić aż 880,5 miliona euro kary. Jest to druga najwyższa wartość w całym procesie, przewyższana tylko przez miliard euro nałożony na koncern Daimler.

Przypomnę tutaj, że wysokość kar zależała od wartość sprzedaży danej firmy na całym świecie, a także od zakresu współpracy z Komisją Europejską przy dochodzeniu. Więcej na ten temat przeczytacie zaś poniżej, w tekście z lipca 2016 roku:

Oficjalna informacja: producenci ciężarówek przez 14 lat zawyżali ceny i zapłacą teraz 3 miliardy euro kary

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 3 komentarzy

  1. puszekokruszek napisał(a):

    mam zasadnicze pytanie -komu maja zapłacić?, bo coś mi się wydaje ze oszukani klienci nie zobaczą ani eryka.

  2. Radosław napisał(a):

    puszekokruszek – pieniądze te wpłyną na konto Unii Europejskiej – nie do kieszeni oszukanego klienta, natomiast tak całkiem klient nie pozostanie z niczym, bowiem ci, którzy w tej zmowie cenowej zostali oszukani mogą pozywać producentów (Scania jeszcze chce się odwoływać, ale jeśli udowodnią jej winę i decyzja Komisji utrzyma się w mocy, to również i tę markę) o odszkodowanie w wys. do 10 proc. ceny wartości pojazdu.

  3. Eric-S napisał(a):

    A właśnie Panowie nie tak do końca !!!! że kasa idzie gdzieś do Unii , gdyż są możliwości porcesowe rekompensujące dla nabywców pojazdów. Rekompensaty rzedu 15% od wartości pojazdu, niekiedy nawet do 20% gdyz poprzez zawżone ceny automatycznie były wyższe koszty funansowania, leasingu itd.

Odpowiedz