Nowy DAF XDC już w barwach przewoźnika, przy pracy jako czteroosiowa wywrotka

DAF XDC ledwie miesiąc temu przechodził pierwsze jazdy próbne dla dziennikarzy oraz klientów. Ogromną nowością jest więc egzemplarz, który zdążył już wyjechać do pracy w barwach konkretnego przewoźnika, mając przy tym hydrauliczną zabudowę.

Prezentowany pojazd to DAF XDC 450 dla brytyjskiej firmy Day Aggregates, zajmującej się transportem w branży budowlanej. Ciężarówka pochodzi z najwcześniejszej serii produkcyjnej i jest jednym z czterech egzemplarzy, które zostały zamówione przez wspomniane przedsiębiorstwo. Wszystkie z nich mają mieć formę podwozi 8×4 z typowo brytyjskimi, niskimi wywrotkami, a także 11-litrowymi silnikami o mocy 450 KM. Tutaj od razu dodam, że to najmocniejsza jednostka dostępna w tym modelu.

Jak przystało na model XDC, a więc uterenowioną wersję modelu XD, zielony DAF wyposażony jest w podwozie o zwiększonym prześwicie, terenowy zderzak przedni, a jednocześnie w nisko umieszczoną kabinę. W połączeniu z przeszklonymi drzwiami pasażera, wyjątkowo nisko poprowadzonymi szybami bocznymi oraz specjalnie obniżoną deską rozdzielczą, pozwoliło to uzyskać certyfikat z trzema gwiazdkami w londyńskim systemie DVS, określającym widoczność z kabin. W praktyce oznacza to, że Day Aggregates będzie mogło wysyłać ten pojazd do Londynu także po październiku 2024 roku, bez konieczności montowania żadnych dodatkowych elementów wyposażenia.

Poza tym warto zauważyć, że Day Aggregates zdecydowało się na pełen pakiet kamer zastępujących lusterka. Z tego kamera narożnikowa jest w modelu XDC standardem, natomiast za dwie kamery boczne, zastępujące główne lustra, trzeba było już dopłacić. Jeśli natomiast chodzi o układ nadwozia, to jest to najmniejsza kabina dostępna w nowej gamie DAF-a. Ma ona płaski dach i pozbawiona jest łóżka, choć otrzymała dodatkową przestrzeń za fotelami, tworzącą specjalną strefę kontrolowanego zgniotu.

Więcej o modelu XDC przeczytacie w mojej prezentacji z maja: Nowy DAF XDC oraz XFC: wrażenia z jazdy i prezentacja przykładowych konfiguracji