Im więcej mówi się w transporcie o zatrudnianiu kobiet, tym częściej poruszanym tematem okazują się toalety montowane w kabinach. Rozwiązanie to ma zachęcić panie do prowadzenia ciężarówek i tylko w ciągu ostatniego pół roku zaprezentowano je już na drugim przykładzie. W listopadzie ubiegłego roku odbyło się to udziałem brazylijskiego Mercedesa Actrosa „Estrela Delas”, czyli prototypowego, demonstracyjnego egzemplarza dla kobiet, mającego między innymi różowy lakier, chowaną toaletę i przybory do pielęgnacji włosów. Dzisiaj natomiast obejrzymy sobie ciągnik siodłowy z Francji, która nie jest już żadnym prototypem lub demówką, a po prostu ciężarówką do codziennej pracy.
Prezentowany Mercedes-Benz Actros został właśnie przekazany do francuskiej firmy Immo Ouest, zajmującej się między innymi przewozem materiałów budowlanych. Z zewnątrz ciężarówka została wyróżniona różowymi lusterkami oraz wzmocnionym zderzakiem przednim, wywodzącym się z budowlanego modelu Arocs, natomiast w środku można zauważyć nietypową zabudowę pod dolnym łóżkiem. Za fotelem kierowcy znajdują się bowiem obite filcem płyty, natomiast po ich podniesieniu oczom ukazuje się przenośna toaleta chemiczna. Jest to produkt pierwotnie przeznaczony po prostu do samochodów kempingowych, wyposażony w spłuczkę z ręczną pompką, zamykaną deskę, a także szczelny pojemnik na nieczystości, który można zdemontować w celu umycia i opróżnienia.
Skąd ten pomysł? Jak się okazuje, stałą kierującą tego ciągnika będzie 29-latka imieniem Olympe. Pracuje ona w Immo Ouest już od czterech lat, ogólnie ceni sobie zawód kierowcy, ale wielokrotnie narzekała na utrudniony dostęp do toalet, zwłaszcza w czasie pokonywania dalszych dystansów. Przewoźnik postanowił więc spróbować montażu toalet w kabinach, robiąc to właśnie z myślą o żeńskiej części swojej załogi. Olympe będzie pierwszą pracowniczką mającą takie wyposażenie do dyspozycji, a firma transportowa otwarcie przyznaje, że liczy dzięki temu na większe zainteresowanie pracą ze strony kobiet. Postrzega się w tym bowiem potencjalne rozwiązanie dla problemów kadrowych.
Choć trzeba tutaj podkreślić, że cała sprawa dotyczy nie tylko kobiet. Niewystarczający dostęp do toalet jest bowiem jednym z najczęściej wymienianych problemów całej branży transportowej. W ubiegłorocznym badaniu warunków pracy, przeprowadzonym z udziałem ponad 500 polskich kierowców ciężarówek, skarżyło się na niego aż 41 procent ankietowanych. Bardzo wymowne są też wyniki ubiegłorocznego badania parkingów, przeprowadzonego przez niemiecki automobilklub ADAC. Spośród 50 sprawdzonych „rastplatzów”, aż 14 otrzymało tam za toalety ocenę złą lub bardzo złą.