Premiera ciężarówki specjalnie dla kobiet – toaleta i łazienka w małym Actrosie

Powyżej: filmowa prezentacja, z wnętrzem widocznym od 1:31

Ograniczony dostęp do zaplecza sanitarnego to problem regularnie doświadczany przez kierowców ciężarówek. Jeszcze gorzej może to wyglądać z punktu widzenia kobiet, które jednocześnie coraz bardziej zachęca się do prowadzenia ciężkich pojazdów. Stąd też wziął się brazylijski projekt pod nazwą „Estrela Delas” (z portugalskiego „Ich Gwiazda”), w ramach którego przygotowano ciągnik siodłowy specjalnie dla płci pięknej.

Kilka miesięcy temu już ten pojazd zapowiadałem, podając, że będzie to ciężarówka wyposażona we własne zaplecze sanitarne. I faktycznie coś takiego możemy teraz zobaczyć, na zdjęciach z pierwszej prezentacji ciągnika, przeprowadzonej na targach Fenatran 2022.

Przygotowując wersję „Estrela Delas”, Mercedes-Benz wziął na warsztat Actrosa z typowo brazylijskim wariantem kabiny. Niczym w naszym Actrosie F, ma on tylko trzy stopnie wejściowe i wyraźny tunel silnika, a do tego doszło nieznaczne, pochylone podwyższenie dachu, u nas znane jako StreamSpace. Mówiąc więc krótko, to naprawdę niewielka kabina, a mimo to udało się w niej zmieścić bardzo długą listę domowego wyposażenia.

Za fotelem pasażera, pod dolnym łóżkiem, umieszczono toaletę chemiczną, przywodzącą na myśl kampery. Tuż obok wyprowadzono też wąż z czystą wodą, z którego będzie można skorzystać także obok ciągnika, stojąc z otwartymi drzwiami. Jeśli natomiast zamkniemy toaletę i opuścimy łóżko, po tej samej stronie wnętrza – choć już nad materacem – znajdziemy podświetlany schowek z lustrem, przeznaczony do robienia makijażu.

Miejsce na kolejne przybory umieszczono za fotelem kierowcy, również nad materacem, w bocznej ścianie sypialni. Tam Mercedes-Benz umieścił między innymi suszarkę oraz prostownicę do włosów. Za to w środkowej części kabiny, tym razem pod łóżkiem, zamontowany został kącik kuchenny. Składa się on z poziomej, wysuwanej lodówki, a także z wysuwanej płyty grzewczej, zasilanej w sposób elektryczny.

Wśród mniejszych elementów wyposażenia są między innymi dodatkowe przyborniki do makijażu, montowane na kilku elementach pulpitu. Poza tym nie obyło się bez dodatkowych akumulatorów, czy zbiornika na czystą wodę. Gdy natomiast zajrzymy za kabinę pojazdu, znajdziemy tam bagażnik rowerowy, z przymocowaną, miejską damką. Z uwagi na specyfikę brazylijskich zestawów, znacznie dłuższych niż nasze, taki jednoślad może być przewożony w zupełnie niezłożonej formie.

Nie da się ukryć, że wiele z omawianych elementów ma wymiar uniwersalny. Toaleta, prysznic, uchwyt na rower, czy fabryczny sprzęt do gotowania – wszystko to mogłoby zainteresować także wielu mężczyzn. Niemniej Mercedes-Benz zadbał też o oprawę wizualną, która ma podkreślić kobiece przeznaczenie pojazdu. Lakier nadwozia był podobno inspirowany kolorem skóry noworodków, wewnątrz znajdziemy różową tapicerkę, a do tego dochodzą nawet dedykowane, żeńskie japonki, czy zestaw różowych ręczników.

Jaki będzie dalszy los tego pojazdu? Aż chciałoby się usłyszeć, że Mercedes-Benz wprowadzi wymienione elementy do opcjonalnego wyposażenia fabrycznego, robiąc to także w Europie, w wariantach niezależnych od płci. Niemniej aż tak daleko idących planów tutaj nie ma i pojazd będzie pełnił rolę głównie demonstracyjną. Najpierw pojawi się na serii pokazów, by zachęcić kobiety do pracy w transporcie, a następnie zostanie wypożyczony do małej grupy brazylijskich przewoźników, którzy będą prowadzili testy do końca 2023 roku.

Zdjęcia poszczególnych elementów: