W nawiązaniu do tekstów:
Zdalne kontrole tachografów w kolejnym województwie – trzecia antena dla Lublina
1001 euro za brak wpisu z „krajem rozpoczęcia” – Hiszpanie wystawiają już kary
Jak wiadomo, czekamy obecnie na nową generację tachografów. To właśnie te urządzenia mają uwolnić kierowców od konieczności ręcznego odnotowania każdej przekroczonej granicy. Na tym jednak nowości się skończą i dlatego warto przyjrzeć się tym planom nieco bliżej.
Druga generacja inteligentnych tachografów stanie się obowiązkowa od 20 sierpnia 2023 roku. Poza bardziej rozbudowanym systemem lokalizowania pojazdu, z automatycznym rozpoznawaniem granic, zaoferuje ona także większe pamięci wewnętrzne oraz szerszy zakres łączności bezprzewodowej.
Większa pamięć jest konieczna, gdyż nowe tachografy rozszerzą zakres magazynowych danych. Zamiast dotychczasowych 28 dni, urządzenia zachowają zapisy dwukrotnie dłużej, przez 56 dni. Oznacza to więc pełne osiem tygodni, w ramach których będziemy w odpowiedzialni przed służbami kontrolnymi.
W zakresie czasu pracy kierowców – z zapisami jazdy i odpoczynków – kontrole rozszerzą się do 56 dni dopiero w grudniu 2024 roku. Do tego czasu kierowcy mogą się też spodziewać wymiany kart, na takie zapisujące dane z 56 dni. Jest jednak pewna zasada, przy której 8-tygodniowa pamięć tachografu przyda się znacznie wcześniej. To wprowadzony ostatnio obowiązek ściągania pojazdów do kraju zarejestrowania, właśnie raz na 8 tygodni. Nowe urządzenia ułatwią tego kontrolę i ograniczą ewentualne manipulacje.
Druga sprawa to szerszy zakres łączności bezprzewodowej. Jak wiadomo, transportowe inspekcje zaczynają prowadzić zdalne kontrole, przy użyciu anten DSCR. Zwłaszcza w Polsce szybko zdobywa to popularność. W tachografach inteligentnych pierwszej generacji, montowanych od czerwca 2019 roku, pozwala to sprawdzić parametry pracy urządzenia, ewentualne błędy w pamięci, fakt zalogowania karty oraz chwilowo odnotowywaną prędkość. Za to w tachografach drugiej generacji, zaplanowanych na sierpień 2023 roku, zdalnie prześle się także konkretne zapisy czasu pracy, czasu jazdy oraz odpoczynków.
Co to oznacza w praktyce? Ciężarówka nie będzie musiała się nawet zatrzymać, by inspektorzy stwierdzili u kierowcy zbyt długie prowadzenie, skrócenie odpoczynku, czy inną nieprawidłowość tego typu. Choć, co ważne, do wystawienia mandatu nadal konieczne będzie zatrzymanie pojazdu i potwierdzenie tych zapisów w sposób stacjonarny.
Harmonogram wprowadzania nowych urządzeń:
20 sierpnia 2023 roku: Tego dnia obowiązkowa stanie się druga generacja inteligentnych tachografów, dla nowo rejestrowanych samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony.
31 grudnia 2024 roku: Nowe tachografy staną się obowiązkowe dla starszych ciężarówek, wykonujących transport międzynarodowy i nieposiadających dotychczas inteligentnego tachografu żadnej generacji (a więc z urządzeniami sprzed 2019 roku). Jednocześnie rozszerzy się zakres kontroli tachografów, do aż 56 dni.
20 sierpnia 2025 roku: Nowe tachografy trafią także do starszych ciężarówek, wykonujących transport międzynarodowy i posiadających dotychczas inteligentny tachograf pierwszej generacji (a więc z urządzeniami z lat 2019-2023).
1 czerwca 2026 roku: Tachografy staną się obowiązkowe dla samochodów o DMC od 2,5 tony, w transporcie międzynarodowym. Również i tutaj będą to tachografy inteligentne drugiej generacji.