1001 euro za brak wpisu z „krajem rozpoczęcia” – Hiszpanie wystawiają już kary

Dotychczas był to jeszcze temat do dyskusji, a wiele osób po prostu ignorowało nowy obowiązek. Dzisiaj można już jednak zobaczyć dokumenty, które rozwiewają wszelkie wątpliwości. Są to bowiem druki mandatów, które wystawiono za brak wpisu w tachografie, informującego o przekroczeniu granicy.

Obie kary padły już 2 lutego, w Hiszpanii, w związku z brakiem wpisów o wjechaniu do kraju przez francuską granicę. Pierwszą z nich wystawiono na autostradzie A-23 w okolicach Teruel, jakieś 350 kilometrów od najbliższego przejścia z Francją. Drugi mandat padł na autostradzie A-15, nieopodal miasta Lleida, co najmniej 180 kilometrów od francuskiego terytorium.

Zdjęcia mandatów opublikował hiszpański portal branżowy „forotransporteprofesional.es”. Wyraźnie widać tam opisy złamanego prawa, właśnie w postaci braku wpisu o przekroczeniu granicy. Na jednym z dokumentów widnieje też kwota kary, która wyniosła aż 1001 euro. Wynikło to z faktu, że Hiszpanie nie wprowadzili jeszcze osobnej stawki mandatu za omawiane wykroczenie. Zostało to więc potraktowane niczym zwykłe wykroczenie dotyczące tachografu.

Co też ciekawe, na mandacie z trasy A-23 wyraźnie podkreślono zignorowanie nowej zasady przez kierowcę. Policja zwróciła uwagę, że już po przekroczeniu granicy ciężarówka wykonała pauzę i tankowała na hiszpańskiej stacji, a mimo to w tachografie nie pojawił się wpis z nowym „krajem rozpoczęcia”. Jest to więc wyraźny sygnał, że służby kontrolne mogą dokładniej prześledzić ruch ciężarówki przed wystawianiem tego typu kary.

Dla zainteresowanych dodam, że w polskim prawie pojawiła się już nowa stawka mandatu, właśnie za omawiane wykroczenie. Jest ona raczej niewielka, wynosząc 100 złotych za każdy dzień podlegający wykroczeniu. Za to w Niemczech będzie można zapłacić podobnie jak w Hiszpanii, a więc do 1000 euro. Z tego od 125 do 250 euro przypadnie na kierowcę, a od 375 do 750 euro na przewoźnika (więcej na ten temat tutaj). A jeśli szukacie wyjaśnienia kiedy, jak i dlatego taki wpis wprowadzać, to polecam ten artykuł, jeszcze sprzed zmiany przepisów.

Zdjęcia mandatów: