Zdalne kontrole tachografów w kolejnym województwie – trzecia antena dla Lublina

Zdalne kontrole tachografów już wkrótce mogą być w Polsce po prostu normą. ITD właśnie odebrało kolejną antenę DSRC, przekazując ją w poniedziałek do inspektoratu w Lublinie.

WITD Lublin to już trzecia jednostka w Polsce dysponująca takim urządzeniem. Wcześniej podobne anteny odbierało WITD Gdańsk oraz WITD Radom. Co natomiast oznacza to w praktyce? Lubelscy inspektorzy będą mogli sprawdzić 19 parametrów tachografu bez konieczności zatrzymywania ciężarówki. Wystarczy, że pojazd zbliży się do punktu kontrolnego, a radiowóz automatycznie odbierze jego dane.

Wśród tych 19 parametrów są między innymi informacje o zalogowaniu karty kierowcy, rejestrowanej chwilowo prędkości, pamięci błędów w oprogramowaniu, dacie ostatniej legalizacji, czy próbach łamania zabezpieczeń. Coś takiego pozwala przyłapać na gorącym uczynku na przykład osoby prowadzące bez karty, korzystające z magnesu lub posługujące się „wyłącznikiem”. A gdy już antena DSRC zrobi swoje, patrol musi zatrzymać ciężarówkę i potwierdzić nieprawidłowości przy stacjonarnej kontroli.

Powyższa technologia działa z tachografami montowanymi od czerwca 2019 roku. Wówczas technologia DSRC stała się w Unii Europejskiej obowiązkowa. Na połowę 2023 roku zaplanowano zaś zaostrzenie zasad. Wówczas tachografy prześlą nie tylko informacje o swoich parametrach, ale też konkretne zapisy pracy i odpoczynków.

Przykłady zdalnej kontroli: tutaj (listopad 2021, regularny użytek w WITD Gdańsk) lub tutaj (czerwiec 2021, test w WITD Katowice)