Nowe Renault Oxygen, zaprojektowane zgodnie z unijnymi wymogami na rok 2029

Firma transportowa Geodis otrzyma na testy wyjątkową „Renówkę”. Pojazd ten nie przypomina żadnego seryjnie produkowanego modelu, a pod względem układu nadwozia może się wręcz wydawać zaskakujący. Poza tym ciekawostką jest nawet nazwa, jako że Renault Trucks nazwało ten pojazd „Oxygen”, a więc z angielskiego „Tlen”.

Pod względem układu napędowego oraz podwozia Renault Oxygen wywodzi się z popularnego modelu Gama D Wide. Konkretnie chodzi tutaj o elektryczną odmianę tego pojazdu, również produkowaną już seryjnie. Za to kabina jest tutaj nowym projektem, wykonanym specjalnie dla tego prototypu. Ma ona układ niskowejściowy, z długim zwisem przednim, w pełni przeszklonymi drzwiami oraz miejscem kierowcy umieszczonym przed przednią osią. Wszystko to połączono ze specjalnie wydłużonym przodem, zapewniającym większe bezpieczeństwo i lepszą aerodynamikę, a także z kamerami zastępującymi wszystkie lusterka.

Renault Trucks podkreśla, że tak zaprojektowana kabina idealnie wpisze się w nowe unijne wymagania, zaplanowane na rok 2029. Zgodnie z nimi, każda nowo produkowana ciężarówka będzie musiała mieć wówczas nadwozie zaprojektowane z myślą o zwiększeniu tak zwanej „widoczności bezpośredniej”, a więc pozwalające dojrzeć pierwszych i rowerzystów bez konieczności używania lusterek. Jeśli natomiast chodzi o aerodynamikę, to pochylona, zaokrąglona kabina ma płynnie przechodzić w zabudowę, też specjalnie zaprojektowaną.

Oficjalna premiera tego pojazdu będzie miała miejsce na listopadowych targach Solutrans w Lyonie. Następnie aż trzy egzemplarze Renault Oxygen trafią do codziennej pracy w Geodis, by zweryfikować jakie są korzyści nowego nadwozia na tle dotychczas wykorzystywanych ciężarówek, reprezentujących wspomnianą już Gamę D Wide.

Gama D Wide w wersji na prąd, opisywana tutaj: